Zasady treningu w siłowni – sprawdź, czy je znasz!

Dostępność klubów fitness i atrakcyjne oferty karnetów sprawiają, że rozpoczęcie treningu w siłowni wydaje się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Pomimo to dla wielu osób jest to wciąż dość niekomfortowe miejsce. Jeśli dopiero zaczynasz i chcesz poczuć się pewniej w siłowni – ten tekst jest dla Ciebie.

Przygotowanie do treningu w siłowni

Zanim wybierzesz się na pierwszy trening, odpowiednio się do niego przygotuj. Na początek możesz zapoznać się z zasadami obowiązującymi w obiekcie. Wszystkie regulaminy i podstawowe informacje znajdziesz na stronach internetowych klubów, a jeśli to za mało – możesz zadzwonić i zapytać o szczegóły.

Bez względu na to, gdzie masz zamiar ćwiczyć, podstawą jest odpowiedni strój sportowy. Przygotuj spodenki, koszulkę i buty sportowe na zmianę – tyle wystarczy. Przydatnym dodatkiem w siłowni są rękawiczki, które chronią skórę dłoni przed otarciami i odciskami. Pamiętaj, że nie muszą być to drogie, markowe rzeczy – najważniejsze, by były wygodne i czyste.

Dodatkowo w trakcie treningu będziesz także potrzebować ręcznika. Warto mieć czym otrzeć pot i zabezpieczyć sprzęt. Większość siłowni dysponuje stanowiskami prysznicowymi – więc jeśli chcesz wziąć kąpiel, zabierz ze sobą również żel do kąpieli, dodatkowy ręcznik i klapki.

Warto także pomyśleć o szybkiej, zdrowej przekąsce, a także o czymś do picia w wygodnej butelce lub bidonie. Na początku nie potrzebujesz shakera, odżywek czy suplementów. Twoim priorytetem powinna być wygoda – łatwe przygotowanie i przechowywanie tego, co zabierasz ze sobą na trening.

Jak zachowywać się w siłowni?

Najważniejsze zasady zachowania się w siłowni dotyczą trzech kluczowych kwestii: porządku, higieny i szacunku dla innych. Przedstawimy je na przykładach zachowań, które możemy codziennie obserwować w siłowniach i klubach fitness.

Porządek:

  1. Nie przeszkadzaj innym podczas rozgrzewki i rozciągania. Jeśli korzystasz z maszyn (bieżnia, orbitrek, rower stacjonarny, ergometr), nie ma problemu. Jednak rozgrzewka przeprowadzana w strefie wolnych ciężarów lub statyczne rozciąganie w ruchliwych przejściach między stanowiskami może nie być najlepszym pomysłem. Lepiej robić to na przeznaczonej do tego sali lub innej wolnej przestrzeni.
  2. Odkładaj sprzęt na miejsce. Po zakończeniu ćwiczenia odłóż hantle na stojak, a ze sztangi pozdejmuj talerze. Ta sama zasada dotyczy maszyn – po zakończeniu ćwiczenia zdejmij obciążenie. Czegokolwiek używasz, odkładaj to tam, skąd bierzesz.
  3. Zostaw po sobie porządek. To może być oczywista zasada – warto jednak o niej przypomnieć. Miejsce pustych butelek, zużytych chusteczek i opakowań po batonach jest w koszu. Pamiętaj też, by nie prosić o pomoc w wyrzuceniu śmieci pracownika recepcji.

Higiena:

  1. Używaj ręcznika. Regularnie wycieraj twarz i dłonie, a także zabezpieczaj sprzęt ręcznikiem, by nie pozostawiać na nim mokrych plam. W szczególnych przypadkach warto zdezynfekować sprzęt po zakończeniu ćwiczenia. Atomizer z odpowiednim płynem i chusteczki jednorazowe powinny być łatwo dostępne w sali ćwiczeń.
  2. Dbaj o czystość stroju. Po każdym treningu wypierz ubrania i ręcznik. Co jakiś czas możesz też zdezynfekować lub wyprać buty, w których ćwiczysz.

Szacunek dla innych:

  1. Przywitaj się. Na siłowni wszyscy są równi. Zwykłe „Cześć” podczas wejścia i wyjścia jest zupełnie normalne i dobrze widziane. Najczęściej wszyscy są na „Ty” – nawet jeśli nie znają się po imieniu. Warto też mówić „Proszę”, „Dziękuję” i „Przepraszam” w razie potrzeby.
  2. Rób swoje! Jesteś tu, żeby trenować. Nie przeciągaj przerw między seriami, nie trać czasu (swojego i innych) na rozmowy przez telefon, robienie selfie czy nagrania na social media. Nie angażuj się w długie rozmowy z innymi i nie blokuj sprzętu, który może być komuś potrzebny.
  3. Dziel się przestrzenią. Ćwicz tak, by nie przeszkadzać innym. Jeśli zajmujesz dane stanowisko, postaraj się, by każdy wiedział, że go używasz – czasem wystarczy położyć na nim ręcznik. Jeśli ćwiczysz z wolnymi ciężarami, upewnij się, że nikt nie wejdzie w zasięg ruchu. A jeśli do jakiegoś stanowiska lub maszyny ustawia się kolejka, zaproponuj ćwiczenie na zmianę, seria po serii. Zwykle nikt nie odmawia.
  4. Zadbaj o ciszę, spokój i skupienie. Staraj się, w miarę możliwości, nie rozpraszać pozostałych ćwiczących. Zbyt głośna muzyka w słuchawkach, długie rozmowy, donośne okrzyki, ostry zapach jedzenia lub maści rozgrzewającej, ćwiczenie bez koszulki, uporczywe patrzenie na kogoś – to tylko niektóre przykłady zachowań, których należy unikać.

Trening z ciężarami – najważniejsze zasady

Podczas pierwszych treningów w siłowni zapoznasz się z dwoma podstawowymi rodzajami ćwiczeń z obciążeniami. Pierwszy z nich wykorzystuje wolne ciężary, takie jak sztangi, hantle i kettle. Drugi to ćwiczenia z wykorzystaniem maszyn. Plany treningowe dla początkujących najczęściej uwzględniają oba rodzaje ćwiczeń. Dobór obciążeń i prawidłową technikę omówi z Tobą trener podczas pierwszych zajęć. My przypomnimy o kilku dobrych nawykach, które warto przyswoić sobie już na samym początku treningu z ciężarami.

  1. Nie zaczynaj bez rozgrzewki i nie kończ bez rozciągania. Każdy lubi widzieć pozytywne efekty treningu, ale nikt nie chce kontuzji! Dlatego idąc na siłownię, zadbaj o to, by mieć zapas czasu na prawidłową rozgrzewkę i rozciąganie. Traktuj je jak integralne elementy treningu, a nie jak opcjonalne dodatki.
  2. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Zawsze zabezpieczaj talerze na gryfie przy pomocy zacisków lub zapinek. Przed rozpoczęciem ćwiczenia z wolnymi ciężarami upewnij się, że nikt i nic nie znajduje się w zasięgu Twojego ruchu. Zanim zaczniesz trening na maszynie, sprawdź, czy zabezpieczenia pozycji oraz obciążenia działają prawidłowo.
  3. Nie rzucaj ciężarami! Dla niektórych osób huk sztangi upadającej na podłogę to sposób na zwrócenie na siebie uwagi – nie warto jednak brać z nich przykładu. Pamiętaj, by odkładać obciążenie powoli, w sposób kontrolowany – w ten sposób zadbasz o bezpieczeństwo swoje i innych. To samo dotyczy treningu na maszynach –   nigdy nie opuszczaj obciążenia gwałtownie, z hałasem. Rób to powoli, pracując w pełnym zakresie ruchu.
  4. Nie bój się prosić o pomoc. Jako osoba początkująca prawdopodobnie nie zawsze wiesz, czy wszystko jest w porządku. Nie masz pewności, jak ustawić maszynę? Masz wątpliwości dotyczące techniki wykonania ćwiczenia? Poproś o wsparcie trenera lub bardziej zaawansowaną osobę. Jeżeli zdecydujesz się ćwiczyć z większymi ciężarami warto jest poprosić kogoś o asekurację.

Co robić, gdy czujesz presję?

Jeżeli przed rozpoczęciem treningu w siłowni blokuje Cię obawa przed oceną innych, zapoznaj się z poniższymi radami. Istnieje kilka praktycznych zasad, które pomogą Ci pokonać ten dyskomfort i zadbać o motywację do ćwiczeń.

  1. Nie porównuj się z innymi. Na siłowni spotkasz osoby o różnym poziomie zaawansowania. Każda z nich ma własne cele oraz motywacje – podobnie, jak Ty. Warto pamiętać, że wzajemny szacunek i pokora sprawdzą się lepiej niż porównywanie się czy próby udowadniania czegokolwiek innym.
  2. Trenuj tak, jak lubisz. Z kartą MultiSport masz dostęp do wielu siłowni. Możesz wybrać dokładnie taki obiekt, jaki Cię interesuje i korzystać z niego w godzinach, w których np. frekwencja jest niższa niż zwykle. Wybierz miejsce, w którym od razu poczujesz się dobrze – dzięki temu trening będzie dużo łatwiejszy!
  3. Nie musisz ćwiczyć samotnie. Trening z bliską osobą na podobnym poziomie zaawansowania może być sposobem na znalezienie motywacji i pozbycie się obaw. Alternatywą może być kilka sesji z trenerem indywidualnym, które pomogą Ci skupić się na procesie ćwiczenia i doskonaleniu techniki, a także oswoić się z własnym ciałem.
  4. Zadawaj pytania. To naturalne, że potrzebujesz czasu, by zorientować się w rozmieszczeniu sal i stanowisk w siłowni. Jeśli dopiero zaczynasz, prawdopodobnie chcesz także zapoznać się ze sprzętem i nauczyć się obsługiwać go samodzielnie. Próbuj nowych ćwiczeń i „przymierzaj się” do różnych maszyn. Pamiętaj, by pytać pracowników siłowni o wszystko, czego potrzebujesz – są tu po to, by Ci pomóc.

Mimo że powyższy tekst kierujemy przede wszystkim do osób początkujących, omówione tu zasady powstały po to, by w siłowni ćwiczyło się dobrze każdemu – bez względu na poziom zaawansowania. Możemy skrócić je do następującej reguły: „Szanuj miejsce, w którym ćwiczysz i ludzi, których w nim spotkasz – dzięki temu Ty także zyskasz szacunek”.

Bibliografia:

  1. Salvy S-J., Roemmich J. N., Bowker J. C.  i inni, Effect of Peers and Friends on Youth Physical Activity and Motivation to be Physically Active, Journal of Pediatric Psychology, 2008.
  2. https://www.psychologytoday.com/us/articles/201509/body-conscious
  3. https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2023/jan/30/desperate-to-get-fit-but-hate-doing-it-in-public-here-are-seven-ways-to-beat-gymtimidation
  4. https://www.businessinsider.com/how-to-feel-less-body-conscious-cope-with-gym-pressure-2020-10?IR=T
  5. https://www.lboro.ac.uk/media-centre/press-releases/2023/march/unhealthy-exercise-habits-linked-social-pressure/