Potrzebujesz zastrzyku energii przed treningiem, a może szukasz prostego, zdrowego szybkiego w przygotowaniu śniadania? Postaw na pyszną owsiankę. Jest wyjątkowo pożywna i w dodatku może być przygotowana na setki sposobów!
Dlaczego warto jeść owsiankę?
Owsianka to prawdziwa bomba witamin i makroelementów! Jest sycąca, więc na długo zaspokaja głód. Płatki owsiane są łatwo dostępnym źródłem węglowodanów złożonych, białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawarty w nich błonnik obniża cholesterol, podkręca metabolizm, pozytywnie wpływa na pracę jelit, usprawniając ich perystaltykę i – jak wynika z badań – pomaga zmniejszyć ryzyko choroby nowotworowej jelita grubego.
Owsianka to skarbnica antyoksydantów, dlatego bardzo dobrze sprawdzi się w diecie przeciwzapalnej. Płatki owsiane powinny wprowadzić do swojej diety szczególnie osoby aktywne fizycznie, ponieważ owies bogaty jest w witaminy z grupy B, potas, wapń i magnez – niezbędne w diecie każdego sportowca.
Owsianka – ile ma kalorii?
Możliwości przygotowania owsianki jest naprawdę wiele i właśnie dlatego trudno jest się nią znudzić. Znajdzie stałe miejsce w diecie wegan, miłośników zdrowych zamienników słodyczy, owoców, a nawet fanów wytrawnych kombinacji na bazie warzyw.
Jej kaloryczność zależy w dużej mierze od dodatków, na które się zdecydujemy, a konsystencja i smak od tego, czy zechcemy przygotować owsiankę na wodzie, mleku krowim czy może roślinnym albo z dodatkiem jogurtu naturalnego.
Jaką bazę wybrać dla owsianki? Najmniej kaloryczne będą płatki owsiane gotowane na wodzie – to około 270 kcal przy założeniu, że na nasza porcja będzie składać się z 5-6 łyżek płatków. Przy niskokalorycznych kombinacjach świetnie zdadzą egzamin również płatki owsiane w połączeniu z owocami sezonowymi i jogurtem naturalnym.
Owsianka przyrządzona na mleku krowim to danie liczące około 400 kcal, a na mleku roślinnym, na przykład koksowym, około 350 kcal.
Jeśli lubisz słodkie owsianki, dobrze sprawdzą się dodatki takie, jak: banany, masło orzechowe, syrop klonowy, bakalie i orzechy. Taki wariant owsianki będzie liczyć około 600 kcal i może być traktowany jako przed treningowy posiłek. Na chłodne poranki lub dni, w które doskwiera nam obniżona odporność, warto sięgnąć z kolei po rozgrzewającą owsiankę przygotowaną na bazie aksamitnego puree z dyni, cynamonu, oleju kokosowego i aromatycznych przypraw.
To co? Czas na eksperymenty w kuchni! Daj się przekonać owsiance i znajdź połączenie smakowe w sam raz dla Ciebie. Zostawiamy na zachętę nasz sprawdzony przepis na szybką i energetyczną owsiankę dla zabieganych, która umili Twój dzień.
CAŁONOCNA OWSIANKA
Ta propozycja jest idealna, jeśli wiesz, że czeka Cię bardzo intensywny dzień i na śniadanie masz dosłownie 5 minut. Owsiankę przygotowujesz przed pójściem spać, a rano tylko przekładasz ją ze słoika do miski i … voilà!
Składniki:
- Płatki owsiane górskie (mogą być bezglutenowe) – 40g – 4 łyżki
- Woda - 1/2 szklanki
- Cynamon – 1 łyżeczka
- Borówki (lub maliny/truskawki) – ½ szklanki świeżych lub mrożonych
- Sok z cytryny – 1 łyżka
- Nasiona chia – 1 łyżka
- Syrop klonowy – 1 łyżka
- Migdały – kilka sztuk
Przygotowanie:
- Płatki owsiane, nasiona chia mieszamy dobrze z wodą i przekładamy do słoika lub wysokiego pojemnika z pokrywką.
- Do masy z płatków dodajemy borówki (lub inne wybrane przez nas owoce), cynamon, sok z cytryny. Na koniec polewamy syropem klonowym i posypujemy migdałami.
- Zamknięty pojemnik umieszczamy lodówce.
- Na około 10 minut przed planowanym spożyciem śniadania wyciągamy słoik z lodówki. Owsianka powinna postać chwilę w temperaturze pokojowej. Dzięki temu unikniemy bólu zębów przy jej spożywaniu, szczególnie, kiedy cierpimy na ich nadwrażliwość 😊