Niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy, gdzie żyjemy i czym się na co dzień zajmujemy, jest coś, co łączy nas od stuleci – bieganie. Aktywność, do której nasze ciała wykształciły się w drodze ewolucji i która była podstawą życia naszych przodków. Nie powinien zaskakiwać zatem fakt, że bieganie to obecnie trzecia pod względem popularności dyscyplina sportowo-rekreacyjna w Polsce zaraz po pływaniu i jeździe na rowerze. Dlaczego właściwie nakręca na działanie tak wiele osób na całym świecie przez cały rok? Przedstawiamy nieocenione korzyści z biegania.
Korzystnie wpływa na relacje społeczne
Pewnie zastanawiasz się, co może mieć wspólnego bieganie z kontaktem z innymi ludźmi? Otóż bardzo wiele. Bieganie łączy ludzi, którzy emanują podobną energią jak my sami i których pobudza do działania ta sama wizja nieopisanej radości i satysfakcji po treningu.
Maratony, półmaratony czy nawet amatorskie sekcje biegowe to idealne miejsca do budowania społeczności i poznawania ludzi motywujących do działania. Ponad 34% mężczyzn i blisko 50% kobiet startuje w biegach masowych w celach towarzyskich. O ich popularności może świadczyć fakt, że w 2013 roku na całym świecie zorganizowano już 3900 maratonów, w których wzięło udział 1,6 miliona osób*.
Dodatkowo – jak pokazują wyniki ostatniej kampanii #Spoćsię – na regularne bieganie decyduje się 46% aktywnych Polaków. Bieganie wpływa pozytywnie na nasze interakcje społeczne również poza biegową trasą, czyniąc nas pewniejszymi siebie i bardziej otwartymi na innych.
Wydłuża życie
Biegacze żyją aktywniej i przede wszystkim dłużej. Bieganie zapobiega chorobom układu krwionośnego, dotlenia organizm, obniża poziom złego cholesterolu, podnosząc jednocześnie poziom dobrego cholesterolu, a w dodatku wpływa na odporność organizmu, która obecnie jest nam potrzebna jak nigdy dotąd. Im częściej biegasz, tym lepiej pracuje Twoje serce i w rezultacie cały organizm. Jak wynika z badania opublikowanego w Journal of the American College of Cardiology – nawet pięć minut biegania dziennie wydłuża życie. Badania naukowców dowodzą, że godzina do dwóch i pół godziny biegania tygodniowo wydłuża życie o 6,2 roku u mężczyzn, a u kobiet o 5,6 roku**.
Zwiększa potencjał mózgu
Masz przed sobą ważną konferencję w pracy albo egzamin na uczelni? Połącz przygotowania z bieganiem. To najbardziej efektywna droga do sukcesu. Bieganie zwiększa liczbę neuronów i neuroprzekaźników obecnych w mózgu, podnosi poziom koncentracji, a także modeluje pamięć roboczą odpowiedzialną za krótkotrwałe przechowywanie i przetwarzanie informacji. Ułatwia również zasypianie i wpływa na jakość snu, który również jest nieoceniony w prawidłowej pracy mózgu.
Modeluje sylwetkę i silną wolę
Trening biegowy pozwala spalić setki kalorii, podnosi ogólną sprawność i wydolność organizmu. Jest fantastyczną alternatywą dla wszystkich tych, którzy chcą mieć lepsze samopoczucie, zrzucić zbędne kilogramy czy zapobiec depresji. Wpływa również na naszą psychikę, sprawczość i zadaniowość. Pokonując każdy kolejny kilometr, budujemy w sobie przekonanie, że jesteśmy w stanie dotrzeć do upragnionego celu w sporcie i poza nim.
Chwyć za buty biegowe i wyglądaj na trasie biegaczy, których łączy z Tobą o wiele więcej niż myślisz 😉.
*Scheerder J., Breedveld K., Borgers J. (2015), Who Is Doing a Run with the Running Boom? The Growth and Governance of One of Europe’s Most Popular Sport Activities, [w:] J. Scheerder, K. Breedveld (eds.), Running across Europe. The Rise and Size of one of the Largest Sport Markets, Palgrave Macmillan, Hampshire.
** Waśkowski Z. (2014), Bieganie jako forma aktywnego spędzania czasu przez kobiety – motywy, preferencje i oczekiwania.