Gem, set i mecz! Dla kogo jest tenis ziemny?
W 1877 r. spisano po raz pierwszy zasady obowiązujące we współczesnym tenisie. Do tej pory uległy one jedynie kosmetycznym zmianom - można więc powiedzieć, że tenis jest najbardziej tradycyjnym spośród sportów rakietowych. Jednak tradycja nie oznacza tu nudy!
Tenis to niezwykle złożona dyscyplina, w której biegłość wymaga doskonałego opanowania wielu elementów - od siły i wytrzymałości własnego ciała, poprzez technikę poszczególnych zagrań, taktykę i odporność psychiczną aż do specyfiki gry na poszczególnych rodzajach kortów. Brzmi jak poważne wyzwanie - zwłaszcza gdy popatrzymy na mecze zawodników światowej czołówki, zdolnych zaserwować piłkę z prędkością ponad 200 km/h i rozgrywać na najwyższym poziomie mecze trwające po 6 godzin! Tenis to jednak sport, który z powodzeniem uprawiać mogą również amatorzy. Może trenować go każdy, kto jest w stanie wziąć rakietę do ręki.
Tenis ziemny charakteryzuje się:
- najdłuższym czasem rozgrywki - dotyczy to zarówno poszczególnych wymian, jak i całych meczów;
- największymi wymiarami pola gry - wymiary kortu to 23,77 x 8,23 m (78 x 27 stóp) w singlu oraz 23,77 x 10,97 m (78 x 36 stóp) w deblu;
- największym poziomem złożoności - obejmuje wiele technik, taktyk i stylów gry, które można łączyć i rozwijać indywidualnie;
- skupieniem na sile i wytrzymałości zawodnika;
- różnorodnością warunków gry - można grać na otwartym terenie lub pod dachem, na rozmaitych nawierzchniach kortów, indywidualnie lub w deblu.
Trenując tenisa, należy skupić się na nauce prawidłowej techniki. Już pierwszy i podstawowy element - serwis - jest kluczowy dla skuteczności zawodnika w czasie rozgrywki. Właściwie przeprowadzony trening zmniejsza także ryzyko kontuzji, na które narażone są przede wszystkim stawy, ze słynnym „łokciem tenisisty” na czele. Dlatego przygodę z tenisem warto zacząć od kilku lekcji z trenerem, który nie tylko zwróci uwagę na poprawność wykonywanych elementów, ale także pomoże dobrać rakietę o odpowiednim ciężarze, kształcie i naciągu.
Przeczytaj również „Tenis ziemny: 4 rzeczy, które warto wiedzieć przed pierwszym wejściem na kort”.
Squash - więcej niż gra o ścianę?
Choć początki squasha datuje się na XIX wiek, to dyscyplina ta zyskała szeroką popularność w kolejnym stuleciu, kiedy żołnierze armii brytyjskiej rozpowszechnili ją w krajach, w których stacjonowali. Pierwsza wzmianka o squashu w Polsce pochodzi z roku 1976 - grę do naszego kraju przywieźli szwedzcy robotnicy, którzy zbudowali pierwszy kort podczas budowy hotelu w Brodnicy. Dziś squash cieszy się ogromną popularnością. Uprawia się go w ponad 150 krajach, a liczba kortów idzie w setki tysięcy. Squash stał się modnym sposobem na relaks dla pracowników wielkomiejskich korporacji - korty do squasha coraz częściej spotkać można w nowoczesnych biurowcach.
Największą różnicą pomiędzy squashem a pozostałymi dyscyplinami jest to, że nie gra się przez siatkę, a odbija się piłkę od ścian, które również stanowią pole gry ograniczone liniami. Dodatkowy wymiar połączony z mniejszą powierzchnią pola nadaje grze urozmaicenia oraz dynamiki, co przekłada się na wysoką intensywność typowego treningu. W squasha gra się przy pomocy mniejszych niż w tenisie rakiet, odbijając piłkę o mniejszej średnicy i masie.
Squash charakteryzuje się:
- krótkim czasem rozgrywki - bardzo szybkie wymiany, mecz trwa ok. 40 minut;
- mniejszą przestrzenią gry - wymiary kortu to 9,75 x 6,40 x 5,64 m;
- wysokim tempem oraz intensywnością rozgrywki - zawodnicy pozostają w ciągłym ruchu i spalają więcej kalorii niż w typowym meczu tenisa;
- skupieniem na wydolności oraz koordynacji ruchowej zawodnika;
- względną prostotą techniki - to dyscyplina łatwa do opanowania.
Coraz większa dostępność kortów do squasha przekłada się na niższą niż w przypadku pozostałych dyscyplin cenę wynajmu. W połączeniu z relatywną prostotą rozgrywki sprawia to, że squash to dobry sport dla osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia ze sportami rakietowymi. Wysoką intensywność squasha docenią także ci, którzy od treningów oczekują przede wszystkim mocnego cardio i spalania nadmiarowych kalorii. Nowicjusze muszą uważać jednak na kontuzje wynikające z braku doświadczenia i kontaktu z przeciwnikiem. Nieuwaga może skutkować uderzeniem rakietą lub trafieniem piłką.
Przeczytaj też „Szybka piłka – mity i fakty o squashu”.
Padel - nowy, lepszy sport?
Czy da się połączyć najlepsze cechy tenisa i squasha, by stworzyć sport, który porwie tłumy? Wygląda na to, że Enrique Corcuera miał dobry plan, kiedy w roku 1969 zmodyfikował swój kort do squasha w Acapulco, dając tym samym początek padlowi jako dyscyplinie. W ciągu kolejnych lat padel rozpowszechniał się w krajach hiszpańskojęzycznych, a rok 2010 zapoczątkował ogromny rozwój popularności tego sportu na całym świecie.
Padel to dyscyplina, która nie wymaga od zawodników aż tak wiele siły i wytrzymałości jak tenis. Nie jest także tak szybka intensywna, jak squash. Padel opiera się na specyficznych elementach taktyki i techniki, a przy tym jest niesłychanie towarzyski - najczęściej gra się bowiem w parach. To sprawia, że padel jest niezwykle kuszącym wyborem dla początkujących.
Padel charakteryzuje się:
- specyficznym polem gry - kort to pole o powierzchni 20 x 10 m otoczone ścianami o wysokości 4 m;
- kombinacyjną naturą rozgrywki - piłkę można przebijać bezpośrednio przez siatkę lub odbijać od ścian, dopuszczalne są także zagrania spoza kortu;
- zastosowaniem charakterystycznych rakiet bez naciągu, wykonanych z tworzywa sztucznego lub włókien węglowych;
- zastosowaniem piłek o niższym ciśnieniu wewnętrznym - a więc wolniejszych niż w tenisie;
- serwisem wykonywanym wyłącznie sposobem dolnym;
- skupieniem na precyzji i koordynacji ruchowej zawodnika.
Mniej zaawansowanej techniki niż w tenisie, mniej wysiłku niż w squashu - to sprawia, że padel jest doskonałym pomysłem na aktywność dla osób słabszych fizycznie, wracających do uprawiania sportu lub chcących pograć rekreacyjnie. Padel to sport, który można uprawiać z rodziną lub przyjaciółmi - towarzyskie deble o dużym zróżnicowaniu rozgrywki długo się nie znudzą. To także sport o mniejszym ryzyku kontuzji - najczęściej dotykają one stawów kończyn dolnych i związane są z szybkim przemieszczaniem się po twardej powierzchni kortu.
Przeczytaj również „Padel – nowa gra, która bije rekordy popularności”.
Rakiety w dłoń!
Sporty rakietowe cechują się wysoką dostępnością. Każdy może wynająć kort i sprzęt na godzinę lub dwie, każdy może rozegrać kilka partii i przekonać się, że połączenie towarzyskości i prostych zasad gry pozwala czerpać dużo przyjemności ze wspólnych rozgrywek. Każdy może zagrać w tenisa, squasha czy padla na poziomie podstawowym, amatorskim. Prawdziwa gra zaczyna się jednak wraz z kolejnymi treningami, na których poznamy bardziej zaawansowane zagrania, rozwiniemy technikę i nauczymy się pokonywać kolejnych, coraz trudniejszych przeciwników. Droga do mistrzostwa jest niezwykle wymagająca, ale bardzo łatwo postawić na niej pierwszy krok. A zatem - rakiety w dłoń!
...........
Źródła:
1. https://padel-magazine.co.uk/.
2. https://www.playyourcourt.com/.
3. https://simplepadel.com/.
4. https://www.worldsquash.org/.
5. https://racquetsocial.com/.
6. https://everythingpadel.co.uk/.
7. https://www.sportsver.com/.
8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36416276/.
9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25667400/.
10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32823248/.
11. https://www.researchgate.net/.