Głównym celem ćwiczeń jest to, by poczuć się w swoim ciele wygodnie i bezpiecznie, bo gdy rozumiemy i akceptujemy swoje ciało, łatwiej nam zachować spokój ducha. Dlaczego jeszcze warto praktykować jogę?
Czy joga to… sport?
Ludzie niemający kontaktu z jogą mogą odnieść błędne wrażenie, że to mało dynamiczna forma ruchu, wręcz gimnastyka dla kręgosłupa, a nie aktywność fizyczna angażująca organizm w spalanie tkanki tłuszczowej i budowanie mięśni. Jeśli jednak przyjrzymy się joginom lub pasjonatom jogi z wieloletnią praktyką, zauważymy, że łączy ich pięknie umięśniona, szczupła i gibka sylwetka (i oczywiście niespotykany spokój ducha, którym wręcz emanują 😉).
Faktem jest, że na jednych godzinnych zajęciach jogi możemy spalić nawet 500 kcal (dla porównania – jazda na nartach to 440 spalonych kalorii na godzinę, a jazda na rowerze – 330). Wydajność energetyczna zależy tu oczywiście od rodzaju ćwiczeń i poziomu zaawansowania asan, czyli pozycji jogowych, które praktykujemy. Zrównoważony wysiłek fizyczny, dogłębnie angażujący konkretne partie mięśniowe, przynosi szereg korzyści prozdrowotnych, charakterystycznych też dla dyscyplin stricte sportowych: pomaga w utrzymaniu optymalnej masy ciała, kształtuje sylwetkę, zwiększa wytrzymałość organizmu, wspiera odporność, a do tego buduje elastyczność i siłę mięśni. Co więcej, badacze udowodnili, że praktykowanie jogi podwyższa ilość antyoksydantów we krwi (to przeciwutleniacze, które działają m.in. przeciwnowotworowo) oraz obniża poziom cholesterolu, glukozy, sodu i trójglicerydów, a także zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, osteoporozy czy artretyzmu.
Joga to przy tym aktywność bardzo uniwersalna. Sprawdzi się zarówno jako forma ruchu niwelująca skutki siedzącego trybu życia, jak i sposób na aktywny relaks dla osób czynnie i regularnie uprawiających sport. Nie jest też frazesem stwierdzenie, że to zajęcia dla każdego: przygodę z jogą często rozpoczynają także osoby starsze (najbardziej wiekową instruktorką jogi w Księdze Rekordów Guinessa była Szkotka, 98-letnia Connie Dennison!), zapracowane (jogę można przecież praktykować także w domu), z różnego typu przeciwskazaniami do uprawiania intensywnego wysiłku fizycznego, a nawet kobiety w ciąży (oczywiście po konsultacji z lekarzem). Innymi słowy, każdy z nas może znaleźć swoją drogę przez jogę – bo wszystko zależy tu od doboru intensywności ćwiczeń i kolejności asan, przez które poprowadzi nas doświadczony instruktor.
Trening koncentracji i panowania nad stresem
Skupienie na wykonaniu i utrzymaniu pozycji jogowych uczy nie tylko świadomości ciała i koncentracji. Praktykowanie medytacji w ruchu to udowodniona naukowo metoda redukcji stresu, zarówno w aspekcie fizycznym (napięcia mięśniowe, drżenie rąk, potliwość, kołatanie serca), jak i psychologicznym. Odprężenie fizyczne pozytywnie wpływa na poprawę nastroju, zmniejsza lęk, pozwala nabrać dystansu do codziennych trosk i naładować się energią do podejmowania kolejnych wyzwań. Nie jest też tajemnicą, że praktykowanie jogi odgrywa ogromną rolę w profilaktyce depresji – najnowsze badania potwierdzają, że w mózgu osób regularnie ćwiczących asany wzrasta poziom neuroprzkaźnika GABA (czyli kwasu gamma-aminomasłowego), który hamuje w układzie nerwowym procesy odpowiedzialne za nadmierne pobudzenie, napięcie psychiczne, bezsenność, lęki czy trudności z koncentracją.
Na tym właśnie polega fenomen jogi – ucząc się panowania nad ciałem, zaczynamy też przejmować kontrolę nad tym, co do tej pory utrudniało nam zachowanie wewnętrznej równowagi. Wskakuj więc na matę jak najczęściej, bo regularne praktykowanie asan pozwala nie tylko zachować ciało w dobrej kondycji (i opóźnić procesy starzenia), ale po prostu – poprawić jakość życia.
Joga w faktach i liczbach:
Na całym świecie jogę praktykuje nawet 300 mln osób.
Największa lekcja jogi odbyła się 21 czerwca 2018 roku (w Międzynarodowy Dzień Jogi), a wzięło w niej udział aż 100 984 uczestników.
Odmiana jogi, w której w parach ćwiczą człowiek i pies, nazywa się… doga 😊 Rekordowa grupa jednocześnie praktykujących dogę liczyła dotąd 270 par.
Zgodnie ze źródłami, istnieje 8 400 000 pozycji jogi (asan), odpowiadających wszystkim gatunkom żywych istot zamieszkujących wszechświat.
Najstarsze odkryte przez archeologów figurki w asanach powstały ok. 5 tys. lat p.n.e.
System jogi wraz z filozofią w pełni ukształtował się około III w p.n.e.
Na początku XX wieku joga była praktykowana głównie przez mężczyzn. Obecnie to kobiety stanowią nawet 70% osób praktykujących jogę.
Najmłodsza na świecie znana nauczycielka jogi to Shruti Pandey. Dziewczynka zaczęła uczyć w 2010 roku w Indiach, mając zaledwie 6 lat!