Movement – na czym on polega
Animal Flow, mobility czy po prostu ,,naturalny ruch”? Czym dokładnie jest movement i jakie ma zastosowanie? Łączy on różnorodne sposoby pracy ze swoim ciałem z naciskiem na budowanie świadomości ciała w myśl zasady: Isolation-Integration-Improvisation. Na czym dokładnie ona polega?
Nurt movement polega na izolacji partii mięśniowych i umiejętności wyczuwania ich, a następnie pracy nad poszerzaniem ich zakresów. Poprzez proste ruchy staramy się zwiększać zakresy w ciele a z czasem - integrować te ruchy w całość. Aktywizacja całego ciała może być uzupełnieniem tradycyjnych ćwiczeń lub stanowić osobną dyscyplinę.
Wysportowany nie oznacza mobilny
Osoba względnie wysportowana, uprawiająca bieganie lub jazdę na rowerze, może mieć problemy z wykonaniem prostego przysiadu. Z kolei osoba trenująca boks, może czuć duży wysiłek przy wykonywaniu siadu z podparciem. Dopiero zajęcia movementu mogą pomóc ,,poluzować” te obszary i integrować ciało i umysł w jedno. Movement to pierwszy krok ku polepszeniu jakości życia i czucia się dobrze w swoim ciele. Stoi niejako w kontrze wobec modnych dyscyplin sportowych, a stawia na fundamenty: posiadanie pełnej ruchomości ciała, zamiast nastawienia na spektakularne sukcesy.
,,Żeby trenować jak sportowiec, musisz nauczyć się ruszać jak człowiek”.
Jeśli chcesz dowidzieć się więcej na temat nurtu ruchowego, posłuchaj rozmowy z Krystianem Sosnowskim, fizjoterapeutą funkcjonalnym.
W podcaście „MultiSport. Co Cię rusza” usłyszysz:
-
Na czym polega movement;
-
Jak wygląda pierwszy trening ,,czucia swojego ciała”;
-
Czym jest świadomość ciała;
-
Kiedy proste ćwiczenia okazują się wyzwaniem,
-
Jak movement może eliminować stres;
-
Na jakie dolegliwości może pomóc movement;
-
Jakich ruchów możemy uczyć się od dzieci?.