Myślisz, że zrobienie koktajlu to nic prostszego? Choć proces nie należy do zawiłych, to jednak sprawa nie jest tak oczywista. Domowe koktajle mają mnóstwo zalet, ale też swoje wymagania, a my z rozpędu niekiedy popełniamy błędy w ich przygotowaniu i spożywaniu. Jakie?
- Pomijanie warzyw – owocowe koktajle są cukrową bombą: każdy warzywny składnik sprawi, że zawartość błonnika się zwiększy, dlatego jeśli przygotowujesz np. Koktajl na bazie truskawek, możesz wzbogacić go o np. Awokado - jest bogate w składniki odżywcze, a przy tym ubogie w cukier.
- Spożywanie koktajlu po kilku godzinach od przygotowania – zabierasz ze sobą koktajl w podróż pociągiem czy samochodem? Wyższa temperatura i światło słoneczne przyczyniają się do tego, że traci on część witamin. Koktajl zostawiony na 15 minut na słońcu zmieni kolor z zielonego na szary. Warto wypić koktajl od razu po przygotowaniu lub włożyć go do termicznego opakowania. To zapobiegnie utracie witaminy C z koktajlu.
- Nadmierne blendowanie – dłuższy czas blendowania owoców i warzyw ogrzewa składniki, dlatego lepiej zachować minimalny okres miksowania.
- Nieszczelne zapakowanie – niestety dostęp do powietrza sprawia, że giną w smoothie witaminy, zwłaszcza witamina A. Picie takiego koktajlu mija się z celem.
- Obieranie owoców - w skórkach znajduje się błonnik pokarmowy, więc obierając owoce i warzywa pozbawiamy się tego składnika w koktajlu.
- Zapominanie o zielonych liściach - co tu dużo mówić, grzeszymy w temacie zbyt sporadycznego dodawania liści jarmużu, szpinaku czy natki pietruszki. To prawda, że zabarwiają smoothie i mają intensywny smak, ale Zielone dodatki do koktajlu to źródło błonnika pokarmowego, ale i cennych witamin i antyoksydantów.
Koktajle w diecie i smoothie – dlaczego warto pić zmiksowane owoce i warzywa?
- Smoothie mają działanie oczyszczające i odchudzające, gdyż są doskonałym źródłem błonnika, który powoduje, że czujemy się nasyceni. Idealnie sprawdzą się buraki, natka pietruszki, szpinak, seler naciowy czy jabłka.
- Koktajle to świetne zamienniki słodyczy. Jeśli jesteś fanem słodkich przekąsek, koniecznie dorzucaj do koktajli słodkie banany oraz namoczone uprzednio daktyle.
- Koktajle orzeźwiają. Wystarczy, by do kielicha blendera włożyć połowę ogórka czy arbuza i zmiksować z kostkami lodu – to świetny sposób na ochłodę w upalne dni.
- Upiększają! Koktajle z surowych warzyw i owoców mają drogocenne właściwości, więc nie tylko świetnie oddziałują na jelita, lecz także na skórę, włosy oraz paznokcie. To niemal eliksir dla urody.
- Usprawniają procesy jelitowe. Koktajl na zdrowe jelita z awokado, szpinaku, jabłka i... kiszonego ogórka to prawdziwa bomba zawierająca antyoksydanty, probiotyki i tłuszcze roślinne.
Przepisy na domowe koktajle
Skoro już wiesz, jak przyrządzać i dlaczego warto pić koktajle, sprawdź nasze przepisy na letnie orzeźwienie!
Domowy koktajl Rafaello
Składniki:
- 1 banan,
- 5 sztuk migdałów,
- 3 łyżki wiórków kokosowych,
- 200 g jogurtu greckiego,
- 500 ml migdałowego mleka roślinnego,
- 1 łyżka płatków owsianych.,
- Łyżka soku z cytryny.
Sposób przygotowania:
- Płatki owsiane zalej gorącą wodą i odstaw do napęcznienia, aż zrobią się miękkie.
- W kielichu blendera umieść wszystkie składniki.
Koktajl egzotyczny morelowo-ananasowy
Składniki:
- 3 morele,
- 3 plastry ananasa,
- 50 ml wody kokosowej,
- 6 łyżek jogurtu lub maślanki,
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki wrzuć do kielicha blendera i zmiksuj na gładką masę.
Koktajl z truskawek i mango
Składniki:
- 1 mango (ok. 350 g),
- 200 ml mleka (dowolne),
- 100 g truskawek,
- 1 łyżka siemienia lnianego,
- 100 g jogurtu naturalnego
Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki umieść w kielichu blendera i zmiksuj – w razie potrzeby dodaj któregoś ze składników, by uzyskać pożądaną konsystencję.