A jak oddziałuje na naszą fizyczność?
Uprawianie sportu poprawia wygląd cery i ogólną kondycję skóry
Jak dowodzi jedno z badań naukowych, regularne treningi wpływają pozytywnie na nawilżenie skóry (1). A to jeden z kluczowych czynników, który odpowiada za promienną i świeżo wyglądającą cerę. Przesuszona skóra jest podatna na powstawanie zmarszczek i niedoskonałości, na przykład wyprysków czy trądziku. Oprócz tego traci swoją jędrność i sprężystość, przybiera czasem ziemisty kolor.
Oczywiście warto podkreślić, że aktywność fizyczna na pewno nie będzie stanowiła cudownego remedium na problemy skórne. Osoby biorące udział w badaniu miały zdrową cerę, dlatego eksperyment wykazał jedynie, że sport poprawia poziom nawilżenia skóry. Z kolei zatrzymanie wilgoci w naskórku może zapobiegać powstawaniu i rozwojowi problemów z cerą.
Inne badania przeprowadzane na myszach (2) dowodzą, że sporty wytrzymałościowe opóźniają procesy starzenia - nie tylko skóry, ale całego organizmu.
Sport i piękniejsze włosy?
Tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Żadne badania naukowe nie potwierdzają jednoznacznie, że aktywność fizyczna będzie wpływać bezpośrednio na kondycję włosów - a więc ich gęstość, grubość, czy połysk. Jednak to od naszego zdrowia fizycznego, psychicznego będzie zależeć, czy włosy będą wypadać, łamać się i stwarzać problemy w pielęgnacji. Zdrowe ciało odwdzięczy się dobrą kondycją włosów, a regularne pocenie się w trakcie treningów, oznacza jednocześnie pozbywanie się nagromadzonych toksyn.
Poważnym zagrożeniem dla kondycji i zdrowia włosów jest przewlekły stres. To właśnie on staje się jednym z czynników ich wypadania (3). Stres może powodować łysienie plackowate (pojawiające się często u mężczyzn), łysienie telogenowe (przerzedzenie włosów głównie u kobiet) oraz schorzenie o nazwie trichotillomania, czyli wyrywanie włosów na tle nerwowym. Co ma do tego wszystkiego sport? Jak pokazuje raport MultiSport „Dwa lata w pandemii. Raport z badania aktywności fizycznej i samopoczucia Polaków“, regularna aktywność fizyczna w znaczący sposób przyczynia się do redukcji stresu i poprawy kondycji psychicznej:
„Aktywność fizyczna z jednej strony pomaga nam uporać się z negatywnymi emocjami, redukuje stres, a z drugiej wspiera poczucie sprawczości i kontroli, których tak bardzo nam dziś brakuje. W momencie, gdy postanawiamy prowadzić aktywny styl życia, każdy wykonany trening będzie dla nas dowodem naszej sprawczości i zadowolenia z siebie. Wpłynie on także na podwyższenie naszej samooceny.”(4)
Redukcja stresu będzie więc wpływać korzystnie, nie tylko na nasze samopoczucie, ale również kondycję włosów.
Aktywność fizyczna równa się smukła sylwetka
Z tym bywa oczywiście różnie, ale osoby, które pilnują diety i jednocześnie dbają o regularne treningi, mogą liczyć na redukcję tkanki tłuszczowej i wyeksponowanie mięśni. Nie trzeba udowadniać naukowo, że to działa - wystarczy spojrzeć na zawodowych sportowców. Jednak bardzo ciekawy jest inny aspekt - jak dowodzi jedno z badań przeprowadzonych wśród studentów (5), aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na ocenę własnego ciała i poczucie wartości. A więc dzięki ćwiczeniom, po prostu czujemy się lepsi i piękniejsi.
Sport a postawa ciała
Zgarbiona sylwetka, pospinane mięśnie, wady postawy - to dla wielu osób powód do kompleksów. Prawidłowa postawa ciała nie jest wyznacznikiem urody (a uroda to pojęcie względne i dyskusyjne), ale poprawia nasz wizerunek, odzwierciedla pewność siebie. Godziny spędzone przed komputerem i na kanapie robią swoje, ale sport i odpowiedni zestaw ćwiczeń przychodzą z pomocą. Jak pokazuje jedno z badań (6), korekcja postawy za pomocą programów treningowych, nie tylko poprawiła wygląd sylwetki, ale również wpłynęła pozytywnie na jakość życia – chociażby poprzez redukcję bólów kręgosłupa.
Szczęśliwi jesteśmy piękniejsi
Stany depresyjne, przewlekły stres, poważne problemy ze snem, przemęczenie - pogorszenie zdrowia psychicznego ma wpływ na kondycję i wygląd ciała. A objawia się to w różny sposób: poprzez dodatkowe kilogramy lub niekontrolowany spadek wagi, problemy i choroby skórne, mające związek ze stresem, zmęczenie i zmianę kolorytu cery, pogorszoną kondycję paznokci itp. Aktywność fizyczna realnie wpływa na to, że poprawia się nasze samopoczucie, o czym wspomina psycholog Mateusz Banaszkiewicz:
„Znaczącą rolę dla poprawy naszego nastroju odgrywają także hormony, które wytwarzane są w czasie aktywności fizycznej, takie jak dopamina – hormon motywacji czy serotonina – hormon szczęścia oraz oksytocyna, zwana hormonem więzi społecznych, która zwiększa zaufanie, reguluje stres, ułatwia rozpoznawanie emocji, wzmaga zachowania prospołeczne i łagodzi samotność. Badania dowodzą, że już 10 minut aktywności fizycznej może mieć pozytywny wpływ na odczuwanie szczęścia, a im częściej i dłużej korzystamy z ruchu, tym rezultaty są lepsze.” (7)
W tym miejscu chcemy więc zaapelować: ruszaj się! Kilka razy w tygodniu wykonaj trening, znajdź dyscyplinę, która sprawi ci radość. To wpłynie korzystnie nie tylko na urodę, ale wszystko, co ma związek z ciałem i psychiką.
—
Źródła:
(1) Ryosuke O, Yoshie S, Hiromi A. The association between activity levels and skin moisturising function in adults. Dermatol Reports. 2021 Mar 17;13(1):8811. doi: 10.4081/dr.2021.8811. PMID: 33824705; PMCID: PMC8018252.
(2) Crane JD, MacNeil LG, Lally JS, Ford RJ, Bujak AL, Brar IK, Kemp BE, Raha S, Steinberg GR, Tarnopolsky MA. Exercise-stimulated interleukin-15 is controlled by AMPK and regulates skin metabolism and aging. Aging Cell. 2015 Aug;14(4):625-34. doi: 10.1111/acel.12341. Epub 2015 Apr 22. PMID: 25902870; PMCID: PMC4531076.
(3) Can stress cause hair loss?, https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/stress-management/expert-answers/stress-and-hair-loss/faq-20057820.
(4, 7) Mateusz Banaszkiewicz, Zdowie psychiczne w czasie pandemii – aktywność fizyczna ma znaczenie, [w:] MultiSport. Dwa lata w pandemii. Raport z badania aktywności fizycznej i samopoczucia Polaków.
(5) The Influence of Sports Participation on Body Image, Self-Efficacy, and Self-Esteem in College Students, Front. Psychol., 05 February 2020 Sec. Movement Science and Sport Psychology https://doi.org/10.3389/fpsyg.2019.03039.
(6) Kim D, Cho M, Park Y, Yang Y. Effect of an exercise program for posture correction on musculoskeletal pain. J Phys Ther Sci. 2015 Jun;27(6):1791-4. doi: 10.1589/jpts.27.1791. Epub 2015 Jun 30. PMID: 26180322; PMCID: PMC4499985.