To żadne cuda na kiju... To oficjalna dyscyplina sportowa i zarazem wyrafinowany fitness z artystycznym sznytem. Taniec na rurze łączy elementy gimnastyki, akrobatyki i nieszablonowy trening siłowy. Chcesz spróbować? Koniecznie przeczytaj tekst, w którym drążymy temat ćwiczeń z wykorzystaniem pionowego drążka.
Pole dance – dlaczego warto go trenować?
Powszechne skojarzenia z erotyką sprawiały, że pole dance długo pozostawał w cieniu innych gimnastycznych aktywności. W poczet dyscyplin sportowych został wpisany dopiero w 2017 roku, chociaż tradycja tanecznej akrobatyki przy użyciu pionowego słupa (początkowo drewnianego) sięga nawet kilka wieków wstecz. Na szczęście potencjał tego sportu wyparł stereotypy i obecnie taniec na rurze to jedna z najmodniejszych, najbardziej spektakularnych i angażujących form aktywności fizycznej. Aktywności – co warto podkreślić – absolutnie dla każdego: nie tylko dla kobiet w każdym wieku (poza ciężarnymi), ale też dla mężczyzn czy nawet dzieci. Na zajęcia taneczne tego typu może uczęszczać każdy, komu zależy na poprawieniu ogólnej sprawności, wytrzymałości, koordynacji i świadomości ciała.
Ćwiczenia gimnastyczne przy użyciu pionowego drążka to:
- wysiłek angażujący ponad 90% mięśni całego ciała, od nadgarstków, przez barki i pośladki, aż po kostki i stopy;
- sposób na wyrzeźbienie sylwetki, poprawienie jej gibkości i elastyczności;
- intensywne spalanie kalorii już na poziomie podstawowym (nawet 500 kcal podczas 1 treningu);
- praca nad równowagą, a także płynnością i gracją ruchów;
- nauka samoakceptacji, pokonywania ograniczeń i panowania nad stresem;
- świetna zabawa w artystyczno-sportowym stylu!
Taniec na drążku dla początkujących – czego się spodziewać?
Nie obawiaj się, że już na pierwszym treningu utkniesz na rurze pod sufitem albo że porywasz się na akrobacje, mimo że przerasta Cię szpagat. Przeciwwskazaniem do uprawiania tego sportu nie jest ani brak gimnastycznego doświadczenia, ani określony wzrost czy masa ciała, ani nawet – a może zwłaszcza – kompleksy dotyczące sylwetki.
Wszelkie ograniczenia w ciele i głowie pokonasz w toku kolejnych treningów, o ile zaczniesz od podstaw pod okiem dobrego instruktora i w renomowanej szkole tańca lub klubie fitness (znajdziesz je w multisportowej wyszukiwarce obiektów). Na pierwszych zajęciach oswoisz się z przyrządem, poznasz najprostsze figury i wdrożysz w ćwiczenia towarzyszące, jak prawidłowa rozgrzewka czy obowiązkowy stretching. Wraz z rozwojem formy i pewności siebie już po kilku miesiącach możesz wykonywać akrobatyczne sekwencje, o jakich Ci się wcześniej nie śniło!
Pamiętaj jednak, że sukces ma swoją cenę i musisz liczyć się z typowymi dla tego sportu urazami, jak siniaki, otarcia naskórka czy lekkie stłuczenia. Jeśli masz za sobą jakieś poważniejsze kontuzje, skonsultuj swój udział w zajęciach z doświadczonym trenerem albo nawet lekarzem – sma być nie tylko spektakularnie, ale przede wszystkim bezpiecznie!
Zajęcia pole dance - jak się przygotować?
Zanim weźmiesz ciało w obroty na treningu pole dance, pamiętaj o:
- przylegającym sportowym stroju, jak np. koszulka na ramiączkach i krótkie legginsy;
- lekkich skarpetkach – niektóre figury ćwiczy się boso, a niektóre właśnie w stopkach;
- rezygnacji ze stosowania kremów i balsamów w dniu treningu (natłuszczona skóra ślizga się na drążku, utrudniając ćwiczenia);
- okiełznaniu fryzury: jeśli masz długie włosy, zwiąż je gumką w kucyk lub kok;
- sportowej bieliźnie, która podczas ćwiczeń utrzyma wszystko na swoim miejscu;
- ręczniku i wodzie - wycisk na start gwarantowany!
- pozytywnym nastawieniu i zaufaniu do swojego ciała;
- Twojej karcie MultiSport – niech będzie impulsem do rozpoczęcia przygody z tym prawdziwie (r)ewolucyjnym sportem!