Zbilansowana dieta jako klucz do zdrowej skóry
Zdrowemu wyglądowi skóry sprzyja dieta bogata w warzywa i owoce. Są one źródłem związków bioaktywnych, witamin i polifenoli, które spowalniają proces starzenia. Badania potwierdzają, że osoby spożywające np. warzywa i oliwę z oliwek są mniej podatne na uszkodzenia skóry, wywołane promieniowaniem UV. Natomiast dieta składająca się głównie z mięsa, napojów słodzonych i kawy skutkuje większą liczbą zmarszczek [1].
Bardzo ważne, by na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia. Na przykład, niedobór witamin A i C może prowadzić do zgrubienia skóry, a to oznacza, że rany będą goić się wolniej. W przypadku niedoboru witamin E i K na skórze mogą pojawić się wybroczyny. Z kolei niewystarczające spożycie ryboflawiny, niacyny, pirydoksyny, biotyny i nienasyconych kwasów tłuszczowych może skutkować przypadkami stanów zapalnych skóry [2].
Odpowiednia dieta jest kluczem do pięknej i zdrowej cery. Z drugiej jednak strony, trudno jednoznacznie ocenić, co w konkretnych przypadkach jest powodem problemów, takich jak trądzik różowaty lub wypryski. W takich przypadkach należy udać się do dermatologa, niezbędne mogą być również badania krwi.
Witamina C i przeciwutleniacze – przepis na piękną cerę
Owoce i warzywa są cennym źródłem witaminy C. Zbyt małe jej spożycie sprawia, że skóra staje się sucha i szybciej podlega procesom starzenia. Co więcej, witamina C jest bardzo ważnym elementem dla syntezy kolagenu, który odpowiada za jędrność i sprężystość skóry. Witamina C działa również jako przeciwutleniacz, dlatego często jest składnikiem serum i kremu do twarzy [3].
Niektóre warzywa i owoce są również bogatym źródłem karotenoidów – naturalnych przeciwutleniaczy. Badania dowiodły, że suplementacja karotenoidów w zakresie 24-25 mg dziennie przez 12 tygodni u zdrowych mężczyzn i kobiet w wieku 20-57 lat znacznie zmniejszyła rumień wywołany promieniowaniem UV [4].
Które owoce i warzywa mają dobroczynny wpływ na cerę?
-
Mango
Jest bogate w karotenoidy, zwłaszcza beta karoten, a także witaminę C i fenolowy kwas galusowy, który działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie [5].
-
Melon
Owoc bogaty w witaminę C i beta karoten. Jedno z badań dowiodło, że skóra osób spożywających wyciąg z miąższu melona wykazuje większą odporność na promieniowanie UV [6].
-
Pomarańcze
Zawierają mnóstwo flawonoidów, które mogą hamować rozwój rumienia. Badania wykazały, że regularne spożywanie pomarańczy zwiększa poziom nawilżenia skóry i zmniejsza widoczność zmarszczek [7].
-
Pomidory
Są bogate w likopen, czyli karotenoid o silnych właściwościach przeciwutleniających i chroniących przed promieniowaniem UV. Pomidory warto łączyć z oliwą z oliwek, co dodatkowo zwiększa ich dobroczynny wpływ na skórę. [8].
-
Jarmuż
Dzięki zawartości witaminy C, karotenoidów i likopenu, u kobiet biorących udział w jednym z badań poprawił się poziom kolagenu i elastyny. Wyniki były lepsze niż w przypadku spożywania wyłącznie oliwy z oliwek [9].
-
Granaty
Spożywanie proszkowanego owocu granatu znacząco ogranicza powstawanie zmarszczek, wpływa pozytywnie na poziom nawilżenia cery, a także zwiększa stężenie kolagenu w skórze [10].
-
Winogrona
Są bogate w witaminę C i polifenole. Badania wykazują, że mogą w naturalny sposób rozjaśniać przebarwienia na twarzy [11].
-
Awokado
Bogate w tłuszcze, witaminy i minerały awokado to dla skóry prawdziwy skarb. Świadczy o tym badanie, w ramach którego 39 kobiet (w wieku 27-73 lat) spożywało przez 8 tygodni jeden owoc awokado dziennie. W rezultacie ich skóra była znacznie jędrniejsza i bardziej elastyczna. [14].
Pozytywny wpływ na cerę mają także niektóre orzechy i rośliny strączkowe:
-
Migdały
Zawierają znaczne ilości witaminy E (zwanej „witaminą młodości”), a także białka. Badania wykazały, że są w stanie zmniejszać liczbę zmarszczek i przebarwień [12].
-
Soja
Tofu i inne produkty sojowe korzystnie wpływają na stan cery. Naukowcy zbadali osoby w wieku 25-60 lat, które spożywały napój sojowo-jęczmienny przez 8 tygodni. Efekt? Znaczący wzrost poziomu nawodnienia skóry i zmniejszenie grubości warstwy rogowej naskórka [13].
Sekret pięknej, nawilżonej cery? Woda i oliwa z oliwek!
Warzywa i owoce to dla naszej skóry najwspanialszy balsam, który działa od wewnątrz. Jednak na pierwszym miejscu znajduje się woda, która jest głównym składnikiem komórek i tkanek. U dorosłych i dzieci stanowi ona, odpowiednio, 75% i 60% składu ciała [15].
Badania potwierdzają, że odpowiednie nawadnianie działa na skórę równie dobrze, jak krem nawilżający. Z kolei spożywanie zbyt małej ilości wody (mniej niż 2 litry dziennie) sprawia, że skóra staje się sucha i szorstka [16]. Nie zapominajmy także o niezwykle zdrowej oliwie z oliwek, najlepiej z pierwszego tłoczenia. Jest bogata w polifenole, zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, wspiera nawadnianie skóry i ułatwia wchłanianie witamin zawartych w warzywach i owocach [20].
Sprawdź także: „4 przepisy na domowy izotonik, który nawadnia lepiej niż woda”.
Jaki rolę odgrywa kolagen?
Kolagen jest najobficiej występującym białkiem w organizmie. Jego struktura przypominająca włókno służy do produkcji tkanki łącznej. Kolagen jest więc ważnym składnikiem kości, skóry, mięśni, ścięgien i chrząstek. Dzięki niemu tkanki są mocne, sprężyste i odporne na rozciąganie. Jednak z wiekiem nasz organizm produkuje go coraz mniej, w wyniku czego skóra zaczyna tracić jędrność i pojawiają się zmarszczki [17].
Czy można uzupełniać go poprzez dietę? W żywności kolagen występuje naturalnie tylko w mięsie zwierząt i ryb. W związku z tym warto spożywać warzywa i owoce, co pozwoli podtrzymywać odpowiednie nawilżenie i elastyczność skóry, a także stymulować produkcję kolagenu. Do produktów, które wspierają wytwarzanie kolagenu, zaliczamy ryby, drób, mięso, jaja, nabiał, rośliny strączkowe i soję [19].
…………
Źródła:
[1-13] Plant-Based Foods for Skin Health: A Narrative Review, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2212267221014337, dostęp online: 06.02.2024.
[14] Henning S. M., Guzman J. B., Thames G., Yang J., Tseng C. H., Heber D., Kim J., Li Z., Avocado Consumption Increased Skin Elasticity and Firmness in Women - A Pilot Study, J Cosmet Dermatol, 2022 Sep 21, (9):4028-4034, doi: 10.1111/jocd.14717. Epub 2022 Jan 17. PMID: 35037373; PMCID: PMC9786235.
[15] [16] Palma L., Marques L. T., Bujan J., Rodrigues L. M., Dietary water affects human skin hydration and biomechanics, Clin Cosmet Investig Dermatol, 2015 Aug 3;8:413-21, doi: 10.2147/CCID.S86822. PMID: 26345226; PMCID: PMC4529263.
[17-19] Collagen, https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/collagen/, dostęp online: 06.02.2024.
[20] Gaforio J. J., Visioli F., Alarcón-de-la-Lastra C., Castañer O., Delgado-Rodríguez M., Fitó M., Hernández A. F., Huertas J. R., Martínez-González M. A., Menendez J. A., Osada J., Papadaki A., Parrón T., Pereira J. E., Rosillo M. A., Sánchez-Quesada C., Schwingshackl L., Toledo E., Tsatsakis A. M, Virgin Olive Oil and Health: Summary of the III International Conference on Virgin Olive Oil and Health, Consensus Report, JAEN (Spain) 2018 Nutrients. 2019 Sep 1,11(9):2039; doi: 10.3390/nu11092039. PMID: 31480506; PMCID: PMC6770785.