Melatonina na sen – co warto o niej wiedzieć?
Melatonina to hormon wytwarzany przez szyszynkę. Jej główne zadanie to synchronizacja rytmu okołodobowego, czyli 24-godzinnego wewnętrznego zegara organizmu. Ponadto pomaga w zasypianiu, wpływa korzystnie na pamięć i pracę układu sercowo-naczyniowego. Wykazuje też działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne [6].
Proces produkcji melatoniny jest regulowany na podstawie bodźców świetlnych docierających do oczu, a jego szczyt wypada około godz. 2 w nocy. Za dnia, kiedy ilość światła słonecznego jest duża, poziom wytwarzanej melatoniny utrzymuje się na niskim poziomie i zaczyna rosnąć dopiero w miarę zapadania zmroku. Z tego powodu wystawianie się późnym wieczorem lub nocą na działanie niebieskiego światła (emitowanego na przykład przez monitor lub ekranu telefonu) może prowadzić do zaburzenia produkcji melatoniny [1]. W procesie produkcji melatoniny niezbędna jest również dostarczana z pożywieniem witamina B12 [11].
Dowiedz się więcej o witaminach z grupy B
W jakich produktach jest najwięcej melatoniny?
Jak pokazują badania naukowe, naturalną melatoninę można znaleźć w wielu artykułach żywnościowych. Ich regularne spożywanie pozwala zwiększyć poziom tego hormonu w organizmie i tym samym poprawić jakość snu. Poniżej prezentujemy kilka przykładów.
Naturalne źródła melatoniny – pokarmy roślinne
- Zboża – melatoninę zawierają pełnoziarniste produkty z pszenicy, jęczmienia i owsa. Duże jej ilości można już znaleźć również w ryżu brązowym, czarnym i czerwonym,
- Owoce – do tych z najwyższym stężeniem melatoniny zaliczają się przede wszystkim mango, ananas, wiśnie, truskawki, kiwi i morwa biała.
- Pozostałe owoce również mogą korzystnie wpływać na jakość snu. Dzieje się tak, ponieważ zawarta w nich glukoza poprawia przenikanie trypofanu do krwi i mózgu. Trypofan jest aminokwasem niezbędnym w procesie produkcji melatoniny [5].
- Warzywa – bogatym źródłem melatoniny są przede wszystkim pomidory i papryka [3]. Papryka obfituje także w cenną witaminę C, która wspiera regenerację mięśni i chroni przed stresem oksydacyjnym. Z kolei pomidory zawierają potas, który wzmacnia kości i pozytywnie wpływa na układ nerwowy [4],
- Grzyby – przede wszystkim leśne, które warto włączyć do diety w sezonie jesiennym, czyli między wrześniem a listopadem,
- Rośliny strączkowe i nasiona – między innymi ciecierzyca i czerwona fasola,
- Nasiona – na przykład nasiona gorczycy oraz kiełki soi i fasoli mung [7]. Warto pamiętać, że kiełki są bogatym źródłem witamin i minerałów, dlatego szczególnie w okresie zimowym warto spożywać je codziennie,
- Orzechy – najwięcej melatoniny znaleźć można w pistacjach, jednak jej źródłem są także inne gatunki. Orzechy warto spożywać również ze względu na wysoką zawartość kwasów omega-3.
Nie wolno zapominać również o olejach roślinnych, takich jak olej lniany i sojowy czy oliwa z pierwszego tłoczenia. Można ich używać między innymi do sałatek, marynat i dressingów, a także jako dodatku do pieczywa.
W czym jest melatonina? W kawie!
Oczywiście, w kawie znajduje się pobudzająca kofeina, ale – jak dowiodły badania – zawiera ona także wysokie stężenie melatoniny. Warto jednak pamiętać, by kawę pić w ciągu dnia, a nie tuż przed pójściem spać. Co ciekawe, melatoniny nie znajdziemy w zielonej herbacie, która również zawiera kofeinę [8].
Naturalne źródła melatoniny – produkty odzwierzęce
Melatoninę znajdziemy również w żywności pochodzenia zwierzęcego. Największym jej stężeniem cechują się:
Mięso zawiera stosunkowo niewielkie ilości melatoniny, jednak jest bogatym źródłem witaminy B12, która jest niezbędna w utrzymaniu prawidłowego poziomu produkcji tego hormonu.
Co to jest higiena snu?
Odpowiednia dieta będzie wpływać korzystnie na sen pod warunkiem, że zastosujemy się do tzw. zasad higieny snu [9]. Zalicza się do nich przede wszystkim:
- ograniczanie czasu spędzanego w łóżku w ciągu dnia (np. podczas oglądania telewizji),
- regularny tryb życia i wysiłek fizyczny po południu – jednak nie później niż trzy godziny przed snem,
- spożywanie kolacji maksymalnie na 3 godziny przed snem (później ewentualnie lekka przekąska),
- unikanie silnego światła wieczorem i pomieszczeń pozbawionych okien w ciągu dnia,
- ograniczanie prób zaśnięcia na siłę,
- ograniczenie spożycia kofeiny, a także papierosów i alkoholu.
W sypialni należy unikać źródeł niebieskiego światła, na przykład telefonu lub komputera. Najlepiej przed snem poczytać książkę – to zajęcie wycisza, ułatwia zasypianie i jednocześnie nie przeszkadza w produkcji melatoniny.
Dlaczego sen jest tak ważny dla sportowców?
Zdrowy sen działa korzystnie na układ odpornościowy i hormonalny. Badania dowodzą, że dla zawodowych sportowców to właśnie sen jest jednym z kluczowych elementów w regeneracji potreningowej, czyli procesie naprawy mięśni po intensywnym wysiłku.
Z kolei niedobór snu podwyższa poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu, a ponadto spowalnia regenerację, zmniejsza zapasy glikogenu, rozregulowuje apetyt i negatywnie wpływa na wydatek energetyczny [10].
Innymi słowy, zaburzenia snu wpływają na zdrowie i jakość życia. W przypadku osób aktywnych fizycznie mogą one prowadzić do znacznego zmniejszenia wydolności, a także spadku chęci i motywacji do treningów.
Aby uniknąć takich konsekwencji, należy dbać o higienę snu oraz zdrową, zbilansowaną dietę. Trzeba pamiętać, że długotrwałe zaburzenia snu stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Jeśli mimo diety i prawidłowej higieny snu masz problem z zaśnięciem lub często się rozbudzasz, warto zasięgnąć porady u lekarza pierwszego kontaktu.
………
Źródła:
[1] Melatonin: What You Need To Know, https://www.nccih.nih.gov/health/melatonin-what-you-need-to-know, dostęp online: 14.02.2024.
[2] [3] [7] [8] [11] Meng X., Li Y., Li S., Zhou Y., Gan R.Y., Xu D.P., Li H.B, Dietary Sources and Bioactivities of Melatonin, Nutrients, 2017 Apr 7;9(4):367. doi: 10.3390/nu9040367. PMID: 28387721; PMCID: PMC5409706.
[4] Rabinowitz L., Aizman R.I., The Central Nervous System in Potassium Homeostasis, https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0091302283710010, dostęp online: 14.02.2024.
[5] [6] Pereira N., Naufel M.F., Ribeiro E. B., Tufik S., Hachul H., Influence of Dietary Sources of Melatonin on Sleep Quality: A Review, https://ift.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1750-3841.14952, dostęp online: 14.02.2014.
[9] dr hab. n. med. Wichniak A., Higiena snu. Jak zadbać o zdrowy sen?, IPiN III Klinika Psychiatryczna i Ośrodek Medycyny Snu Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/69683,higiena-snu-jak-zadbac-o-zdrowy-sen, dostęp online: 14.02.2024.
[10] Doherty R., Madigan S.M, Nevill A., Warrington G., Ellis J.G., The Sleep and Recovery Practices of Athletes, Nutrients, 2021 Apr 17;13(4):1330. doi: 10.3390/nu13041330. PMID: 33920560; PMCID: PMC8072992.