Bezsenność – jedno z największych wyzwań medycyny
Jednym z największych wyzwań współczesnej medycyny jest problem bezsenności – to trzecia najczęściej zgłaszana lekarzom dolegliwość, zaraz po bólu głowy i chorobach przewodu pokarmowego. Bezsenność jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych [1]. Tymczasem naukowcom wystarczyły dwa tygodnie, by stwierdzić, że o sen w odpowiedni sposób pozwala zadbać regularna praktyka jogi.
Mowa jednak nie o tradycyjnych asanach, ale o praktyce zwanej joga nidra. U uczestników badania odnotowano większą wydajność snu i wyższy odsetek fal delta w trakcie snu głębokiego [2]. Poprawie jakości snu towarzyszyły także pozytywne zmiany w zakresie zdolności kognitywnych. Badani wykazali progres w testach poznawczych i zadaniach związanych z pamięcią roboczą, myśleniem abstrakcyjnym, rozpoznawaniem emocji i zapamiętywaniem [2].
Sen ważny jak dieta
Zdrowy sen i zdrowa sylwetka idą w parze. Wysoka jakość snu jest ściśle skorelowana z kwestią utrzymania prawidłowego BMI [3]. Okazało się bowiem, że prawdopodobieństwo otyłości u dzieci, które śpią zbyt mało, wynosi 89%, a w przypadku dorosłych – 55% [3]. Co gorsza, otyłość często sprzyja rozwijaniu się bezdechu sennego, który dodatkowo utrudnia jakościowe wysypianie się i potęguje przyrost wagi.
Naukowcy uważają, że korelacja między snem i wagą spowodowana jest przede wszystkim przez hormony głodu i sytości, czyli grelinę i leptynę. Jeśli nie zapewniamy organizmowi jakościowego snu, ich działanie zostaje zaburzone [3]. Co więcej, brak snu skutkuje zmęczeniem kolejnego dnia, co wpływa nie tylko na motywację do ćwiczeń, ale także na możliwość skupienia się na treningu i jego jakości.
Joga nidra – zastosowania i praktyka
Joga nidra to sposób na pozytywne zmiany zarówno w obszarze wypoczynku, jak i dbania o zdrową sylwetkę. Praktykowanie tego typu jogi przynosi jednak znacznie więcej korzyści takich jak:
- wyrównanie ciśnienia krwi,
- zmniejszenie wahań poziomu glukozy u osób z cukrzycą typu 2,
- obniżenie poziomu stresu i poprawę samopoczucia,
- zmniejszenie fizycznych objawów lęku,
- wsparcie dla układu odpornościowego,
- zwiększenie poziomu energii,
- obniżenie poziomu cholesterolu [4].
Joga nidra wielu osobom kojarzy się raczej z medytacją niż z klasycznymi asanami. Jednak w odróżnieniu od medytacji, nidrę praktykuje się na leżąco. Kolejno przenosimy uwagę na oddech, doznania cielesne, emocje i myśli [5]. Leżymy spokojnie, na plecach, z rękami ułożonymi wzdłuż ciała i staramy się kolejno rozluźniać mięśnie, zaczynając od twarzy. Jedna sesja trwa od 10 minut do godziny [4].
Zobacz także: „Aerial joga – wzmocnij swoje ciało w powietrzu”.
Poza pozycją, w jakiej uprawiamy jogę nidrę, jest więcej różnic między tą praktyką a medytacją. W przypadku medytacji umysł ma pozostawać w stanie czuwania, ale myśli powinny płynąć swobodnie. Z kolei joga nidra to wprowadzanie się intencjonalnie w stan, w którym umysł całkowicie odpoczywa, jak przed zaśnięciem [4]. Obie te techniki mają pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, można więc stosować je równolegle. Tym bardziej że korzyści z medytacji dla osób aktywnych fizycznie nie sposób przecenić.
Joga nidra – kto ją może uprawiać?
Joga nidra to jedna z tych praktyk, którą można polecić niemal każdemu [5]. Zarówno wiek, jak i kondycja fizyczna nie mają większego znaczenia. Jedynym przeciwwskazaniem mogą być poważne problemy psychiczne, w tym zdiagnozowana depresja czy PTSD [5]. Nie oznacza to jednak bezwzględnego zakazu stosowania tego typu praktyki, choć wskazany jest wcześniejszy kontakt z lekarzem, który zdecyduje o dalszych krokach.
Zarówno zdrowy sen, jak i zdrowa sylwetka to kwestie złożone i nawet najlepsze rozwiązania powinny być częścią zdrowego stylu życia. Niemniej jednak należy zauważyć, że joga nidra jest propozycją niezwykle prostą do wdrożenia i choćby dlatego warto ją wypróbować.
…………….
Źródła:
- https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/viewFile/29084/23849
- https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C99816%2Cjoga-nidra-poprawia-sen-oraz-pamiec.html
- https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,jak-sen-wplywa-na-wage-ciala--7-waznych-informacji,artykul,95228131.html
- https://www.medonet.pl/odzyskaj-zdrowy-sen/zdrowy-sen,joga-nidra-to-ratunek-na-bezsennosc--odplyniesz-w-10-minut,artykul,37317429.html
- https://www.tummee.com/pl/yoga-philosophy/yoga-nidra