Joga nidra – dobry sposób na sen i odchudzanie

Problemy ze snem i właściwym dbaniem o sylwetkę należą do jednych z największych wyzwań medycy w XXI wieku. Rozwiązaniem w obu tych przypadkach może być joga nidra. Jej praktykowanie przynosi szereg korzyści dla ludzkiego zdrowia.

Bezsenność – jedno z największych wyzwań medycyny

Jednym z największych wyzwań współczesnej medycyny jest problem bezsenności – to trzecia najczęściej zgłaszana lekarzom dolegliwość, zaraz po bólu głowy i chorobach przewodu pokarmowego. Bezsenność jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych [1]. Tymczasem naukowcom wystarczyły dwa tygodnie, by stwierdzić, że o sen w odpowiedni sposób pozwala zadbać regularna praktyka jogi.

Mowa jednak nie o tradycyjnych asanach, ale o praktyce zwanej joga nidra. U uczestników badania odnotowano większą wydajność snu i wyższy odsetek fal delta w trakcie snu głębokiego [2]. Poprawie jakości snu towarzyszyły także pozytywne zmiany w zakresie zdolności kognitywnych. Badani wykazali progres w testach poznawczych i zadaniach związanych z pamięcią roboczą, myśleniem abstrakcyjnym, rozpoznawaniem emocji i zapamiętywaniem [2].

Sen ważny jak dieta

Zdrowy sen i zdrowa sylwetka idą w parze. Wysoka jakość snu jest ściśle skorelowana z kwestią utrzymania prawidłowego BMI [3]. Okazało się bowiem, że prawdopodobieństwo otyłości u dzieci, które śpią zbyt mało, wynosi 89%, a w przypadku dorosłych – 55% [3]. Co gorsza, otyłość często sprzyja rozwijaniu się bezdechu sennego, który dodatkowo utrudnia jakościowe wysypianie się i potęguje przyrost wagi.

Naukowcy uważają, że korelacja między snem i wagą spowodowana jest przede wszystkim przez hormony głodu i sytości, czyli grelinę i leptynę. Jeśli nie zapewniamy organizmowi jakościowego snu, ich działanie zostaje zaburzone [3]. Co więcej, brak snu skutkuje zmęczeniem kolejnego dnia, co wpływa nie tylko na motywację do ćwiczeń, ale także na możliwość skupienia się na treningu i jego jakości.

Joga nidra – zastosowania i praktyka

Joga nidra to sposób na pozytywne zmiany zarówno w obszarze wypoczynku, jak i dbania o zdrową sylwetkę. Praktykowanie tego typu jogi przynosi jednak znacznie więcej korzyści takich jak:

  • wyrównanie ciśnienia krwi,
  • zmniejszenie wahań poziomu glukozy u osób z cukrzycą typu 2,
  • obniżenie poziomu stresu i poprawę samopoczucia,
  • zmniejszenie fizycznych objawów lęku,
  • wsparcie dla układu odpornościowego,
  • zwiększenie poziomu energii,
  • obniżenie poziomu cholesterolu [4].