Dieta Polaków – co o nas mówi?
Jak wynika z najnowszego raportu Cateromarket: Polacy na diecie. Jakie diety wybieramy i dlaczego?, jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak ważna jest dieta. W porównaniu do ubiegłych lat przestaliśmy patrzeć na dietę jedynie jako na drogę do smukłej i atrakcyjnej sylwetki, lecz zaczęliśmy zwracać uwagę na to, jak jedzenie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. To ogromna zmiana na plus! Jednak nie każdy z nas wie, co zrobić, by osiągnąć wspomniany dobry stan zdrowia i samopoczucia.
Wyniki raportu pokazują, że aż 49% Polaków uważa, że zdrowe odżywianie nie jest proste, a 10% nie jest pewnych, czy jedzenie „z głową” to takie łatwo osiągalne rozwiązanie. Nie wiedząc, jak zdrowo i dobrze jeść, błądzimy, zmieniając z upodobaniem diety i wpadamy w błędne koło. Zdaniem Elyse Resch, specjalistki w dziedzinie leczenia zaburzeń odżywiania i wykładowczyni w Academy of Nutrition and Dietetics, „95% ludzi, którzy przechodzą na dietę, zawodzi się na niej, a nawet jeśli stracą na wadze, aż ⅔ z nich zmierzy się z efektem jo-jo. Jedyną alternatywą jest zacząć ufać ciału i czuć wolność oraz radość z jedzenia”*.
Zdaj się na intuicję i jedz zdrowo
Jedzenie intuicyjne to program opracowany przez dwie amerykańskie dietetyczki – Evelyn Tribole i Elyse Resch. Stworzyły poradnik „Jem intuicyjnie. Rewolucyjny program, który działa” (ang. „Intuitive eating”), w którym opisują dziesięć filarów swojej dietetycznej filozofii. Brzmią one tak:
- Odrzuć dietetyczną mentalność
… czyli zapomnij o przekonaniu, że musisz odżywiać się na podstawie zasad diety, jakiejkolwiek.
- Doceniaj swój głód
…czyli nie lekceważ głodu i nie traktuj go jak wroga, ale jak sygnał z ciała, które przekazuje Ci swoją potrzebę.
- Pogódź się z jedzeniem
…czyli odrzuć zewnętrzne wskazówki i rady związane z tym co możesz, a czego nie możesz jeść.
- Nie daj się Dietetycznej Policji
…czyli nie traktuj jedzenia w kategorii: dobre albo złe i nie oceniaj siebie na podstawie tego, co jesz (oraz nie pozwól na to innym).
- Odkryj radość jedzenia
…czyli dbaj o to, by jedzenie było przyjemnym doświadczeniem: delektuj się smakiem, a posiłki spożywaj w komfortowej pozycji i otoczeniu.
- Poczuj sytość
…czyli odrzuć przekonanie o z góry narzuconych porcjach, a posiłki kończ faktycznie wtedy, gdy organizm daje Ci sygnał, że mu wystarczy.
- Bądź wyrozumiały/a dla swoich emocji
…czyli unikaj jedzenia pod wpływem emocji i znajdź alternatywne sposoby na poprawę nastroju (więcej o tym, jak nie zajadać emocji, przeczytasz TUTAJ).
- Szanuj swoje ciało
…czyli nie krytykuj się za wygląd, a doceniaj atuty.
- Ruch – poczuj różnicę
…czyli zadbaj o regularną aktywność fizyczną w formie, jaką najbardziej lubisz.
- Dbaj o zdrowie dzięki łagodnemu odżywianiu
…czyli jedz to, co Ci smakuje i po czym czujesz się dobrze.
Jak widzisz, taka filozofia żywienia bazuje przede wszystkim na słuchaniu swojego organizmu i reagowaniu na sygnały, które nam wysyła. Brzmi prosto? W zasadzie tak jest! Najważniejszym krokiem w stronę intuicyjnego jedzenia jest zmiana myślenia o nim w kategoriach uniwersalnych, narzuconych kulturowo czy społecznie.
Zalety diety intuicyjnej
Zastanawiasz się, co możesz zyskać, jedząc intuicyjnie poza porzuceniem nawyku liczenia kalorii? Według badań taki sposób żywienia pozwala utrzymać stałą masę ciała, poprawia wyniki wskaźników zdrowia – m.in. cholesterolu i trójglicerydów – oraz zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Dowiedziono również, że intuicyjne jedzenie wiąże się dobrostanem psychofizycznym, poprawia jakość życia, zwiększa pewność siebie i akceptację ciała.
Zaufaj swojej intuicji i czerp radość z nowych smaków. Eksperymentuj w kuchni, szukaj produktów i składników, które najbardziej Tobie odpowiadają i nie zapominaj, że jedzenie śniadania z telefonem w ręku czy jedzenie obiadu w godzinach wieczornych na rzecz wielogodzinnej pracy to najgorszy wybór, jaki możesz podjąć.
Korzystaliśmy z następujących publikacji:
*https://www.focus.pl/artykul/jedzenie-intuicyjne-antydieta-cud
**https://zdrowie.pap.pl/dieta/czy-polacy-kochaja-diety-nowy-raport-o-zwyczajach-zywieniowych-polakow-komunikat