Przygotowanie polskich tradycyjnych ciast w wersji fit nie musi oznaczać rezygnacji z ich klasycznego smaku. Czasem wystarczy pominięcie kilku składników, innym razem wykorzystanie niskokalorycznych zamienników, a niekiedy podmiana całej receptury. Oto sprytne sposoby na zmniejszenie kaloryczności ukochanych ciast Polaków.
Zmniejszanie kaloryczności polskich ciast: strategia
Żeby zmniejszyć kaloryczność polskich ciast bez utraty ich pysznego, klasycznego smaku i tekstury, trzeba zastosować odpowiednią strategię.
Przemyśl, które elementy w ciastach nie są dla ciebie najważniejsze i zrezygnuj z nich w pierwszej kolejności. Nie będziesz płakać za rodzynkami w serniku? Zaoszczędzisz tak kilkadziesiąt kalorii na porcję. Karmelizowane orzechy, na wierzchu ciasta orzechowego nie są dla ciebie niezbędne? Doskonale, bo to bardzo kaloryczny dodatek. Jesteś w stanie zrezygnować z kawałków czekolady w ciasteczkach lub czekoladowej glazury babeczek? Uda ci się mocno poprawić parametry zdrowotne ciasta. Polewa z lukru na zawijanym makowcu nie jest twoją ukochaną częścią? Doskonale, kolejne kilkadziesiąt kalorii zaoszczędzone. To prosty „trik” na odchudzenie każdego ciasta.
Zastanów się również, które elementy ciasta są dla ciebie najważniejsze i niemodyfikowalne. Może to np. kruchy spód w serniku, klasyczna kruszonka w placku owocowym lub posypka z wiórków kokosowych w makowcu japońskim? Nie musisz ich zmieniać. Ciasto to danie rekreacyjne! Czasem lepiej sięgnąć po mniejszą porcję tradycyjnego wypieku i zaspokoić nią zachciankę, niż wybrać wersję „fit”, która nie spełni Twoich oczekiwań względem deseru i rozczaruje.
Każde polskie ciasto, można odchudzić za pomocą kilku zabiegów. Oto 7 skutecznych sposobów na to jak zmniejszyć ich kaloryczność.
1: Dodaj mniej cukru, niż podaje przepis
Każda zaoszczędzona łyżka cukru to 40 kcal i mniejsze obciążenie dla trzustki. Ograniczenie cukru w cieście to najprostszy, a bardzo skuteczny sposób odchudzania deserów i wypieków. Nie musisz ciąć cukru drastycznie, dodaj go np. o 20% mniej, a być może nie poczujesz nawet różnicy w smaku!
2: Wykorzystaj któryś z niskokalorycznych zamienników cukru
Do polskich ciast najlepiej sprawdzi się podmiana cukru na ksylitol lub erytrol. Mają podobne właściwości co cukier i smak, który dla niektórych jest nie do odróżnienia. Jeśli zaakceptujesz erytrol jako alternatywę cukru w wypiekach, uda Ci się osiągnąć prawdziwe fit wyroby, bo to słodzik całkiem pozbawiony kalorii!
Wskazówka: Pamiętaj tylko, że ksylitol i erytrol nie ulegają karmelizacji tak, jak zwyczajny cukier. Nie sprawdzą się do produkcji karmelu ani masy kajmakowej. Jeśli w cieście, które przyrządzasz są drożdże, lepiej zamień tylko część cukru na słodzik. Drożdże potrzebują trochę zwyczajnego cukru (glukozy), do wytworzenia dwutlenku węgla i prawidłowego wyrośnięcia.
3: Ogranicz ilość (i popraw jakość) zastosowanego tłuszczu
Tłuszcz to najbardziej kaloryczny makroskładnik. Jest niezbędny w wypiekach, bo to nośnik smaku, ale ograniczając go, najwydajniej zmniejszysz też kaloryczność ciast. Sernik uda ci się też bez dodatku masła, jeśli korzystasz już z tłustego twarogu, a do kruszonki wystarczy odrobinę masła.
W niektórych ciastach (np. ciastach biszkoptowych, plackach z owocami i babeczkach) może uda Ci się podmienić masło i margarynę na zdrowszy olej rzepakowy, a nawet oliwę z oliwek! To byłby prawdziwy sukces i mistrzostwo transformacji – klasycznego ciasta w wersję dietetyczną!
4: Zmniejsz masę najbardziej kalorycznej warstwy ciasta
Jeśli nie przemawiają do Ciebie inne metody, możesz nie zmieniać wcale receptury, a po prostu ograniczyć masę, najbardziej kalorycznej warstwy lub elementu ciasta.
W sernikach na zimno zrezygnuj ze spodu lub wykorzystaj lekkie biszkopty zamiast kruszonych ciasteczek z masłem. Przygotuj lżejszy krem do karpatki i nie dodawaj go za dużo. Posyp ciasto mniejszą ilością kruszonki. Zrezygnuj z polew lukrowych i czekoladowych, na rzecz dekoracji z owoców lub delikatnego posypania ciasta cukrem pudrem. To proste, a bardzo efektywne w ograniczaniu kaloryczności polskich ciast zabiegi!
5: Ogranicz kaloryczne (nawet te zdrowe) dodatki
Jest dużo opcjonalnych dodatków do ciast, które mocno podbijają ich kaloryczność. Wiele zdrowych elementów dodawanych do ciast, jest bardzo kalorycznych, a wypieki udadzą się też bez nich. Mowa o:
- wiórkach kokosowych,
- orzechach,
- kandyzowanych owocach,
- rodzynkach,
- daktylach,
- miodzie,
- płatkach migdałowych,
- mące kokosowej i migdałowej,
- czekoladzie gorzkiej.
6: Korzystaj z niskokalorycznego nabiału
W przepisach, w których musisz skorzystać z mleka, stawiaj na mleko półtłuste lub chude zamiast opcji 3,2%. Do ciasta kruchego, zamiast śmietany możesz dodać jogurtu naturalnego. Wybierając ser twarogowy na sernik, nie sięgaj po najtłustszą opcję. Do ciast biszkoptowych (ale też np. makowców i babeczek) dodawaj jogurt naturalny, który podbija zawartość białka i czyni wypieki bardziej wilgotnymi.
7: Dodawaj do wypieków owoce, a nawet warzywa
Owoce i warzywa sprawdzą się nawet w tradycyjnych polskich recepturach na ciasta.
- Przygotowując szarlotkę, nie żałuj jabłek, niech stanowią one większość ciasta, tylko przybierz je innymi warstwami.
- W masę makową doskonale wtopi się tarte jabłko lub gruszka, które zatrzymają wilgoć w cieście.
- Do orzechowca bardzo pasuje dodatek tartej marchewki, która zwiększy objętość ciasta nie podbijając mocno kalorii.
- Osoby lubiące kuchenne eksperymenty, przekazują sobie sposób na wzbogacenie smaku piernika poprzez dodatek… pomidora! Podobno ciasto zyskuje głębszy smak, który ciężko zidentyfikować próbując pomidorowego piernika.
- Masę na brownie można wzbogacić dodatkiem ugotowanej czerwonej fasoli, którą naprawdę ciężko wyczuć w słodkim kakaowym wypieku. Fasola to nie tylko dodatek prozdrowotny i białkowy, wzmacnia też kremową strukturę ciasta.
Jak zmniejszyć kaloryczność sernika?
Trik na zmniejszenie kaloryczności sernika: klasyczny polski sernik jest bardzo kaloryczny. Znacznie mniej kalorii mają serniki na zimno, przygotowane z jogurtu naturalnego lub chudego twarogu, galaretki i owoców. Ograniczenie kalorii w pieczonej wersji sernika najłatwiej przeprowadzić zmieniając cukier na słodzik i rezygnując z części tłuszczu, dodawanej do masy sernikowej (np. masła).
Jak zmniejszyć kaloryczność makowca?
Trik na zmniejszenie kaloryczności makowca: makowce z dodatkiem ciasta drożdżowego mają z natury mniej kalorii niż makowce z samej masy makowej lub z kruchym ciastem. Ograniczenie kaloryczności przyniesie też samodzielne przygotowanie masy makowej, ze wstrzemięźliwością w dodawaniu do niej cukru i miodu oraz masła. Zrezygnuj też z lukrowania makowca.
Jak zmniejszyć kaloryczność orzechowca?
Trik na zmniejszenie kaloryczności orzechowca: zrezygnuj z suszonych i kandyzowanych owoców, gdy stawiasz już w cieście na orzechy. Zamiast miodu i cukru wykorzystaj słodziki o niższej kaloryczności. Nie daj się skusić na wykorzystanie mąki migdałowej lub kokosowej, zamiast tej pszennej, do wyrobu orzechowca: choć mają mniej węglowodanów, są bardziej kaloryczne.
Jak zmniejszyć kaloryczność placka z owocami?
Trik na zmniejszenie kaloryczności placka z owocami: przygotuj placek z owocami na lekkim biszkoptowym cieście, zamiast ciasta kruchego, które jest cięższe i naturalnie w jego kawałku będzie więcej kalorii. Zrób zdrowszą kruszonkę – podmień w recepturze cukier na ksylitol i mąkę pszenną na mielone płatki owsiane. Stosuj sezonowe, niskokaloryczne owoce i nie dosładzaj ich dodatkowo.
Jak zmniejszyć kaloryczność szarlotki?
Trik na zmniejszenie kaloryczności szarlotki: korzystaj do woli z jabłek, ale nie dosładzaj ich mocno. Dodawaj do szarlotki sporo cynamonu, który prawie nie ma kalorii, a podkreśla słodki smak ciasta. Jeśli robisz szarlotkę na kruchym cieście, rozwałkuj je cienko. Rozważ też podanie alternatywnego dla szarlotki zdrowego deseru: np. pieczonych jabłek faszerowanych orzechami.
Ciesz się zdrowszym pieczeniem i łasuchowaniem!
Smacznego, na zdrowie!