Dlaczego nie mamy motywacji do ćwiczeń?
To dobre pytanie na początek. Okazuje się, że przeprowadzono na ten temat wiele badań, z udziałem setek osób w różnym wieku. Do czego doszli badacze?
Przede wszystkim, na naszą motywację do treningów będzie wpływać wcześniejsze doświadczenie. Jeżeli treningi były trudne, męczące, nudne - wówczas brakuje nam jednoznacznego impulsu, który pozwala wracać do tej czynności.
Kolejnym, wyjątkowo ciekawym wnioskiem, jest skłonność organizmu do minimalizacji wysiłku, by ograniczyć utratę energii. Podejmując trening, niektórzy muszą więc niejako „przeciwstawiać się sobie“. Niełatwo jest przecież podejmować wysiłek, zmęczyć się - nawet, jeżeli w zamian zyskamy energię i lepsze samopoczucie.
Brak motywacji może również wynikać z niejasno postawionych celów, jakie chcemy poprzez ćwiczenia osiągnąć.
Wróćmy zatem do bazowego pytania: skąd czerpać motywację, by była ona długoterminowa i niesłabnąca?
- Wybierz aktywność, którą naprawdę lubisz
To klucz do sukcesu. Jak długo będziesz w stanie zmuszać się do treningów na siłowni, jeżeli ten styl w ogóle ci nie odpowiada? Być może opisywana wcześniej skłonność do ograniczania wysiłku będzie ci stale psuć szyki.
Dlatego na dobry początek, przetestuj różne aktywności fizyczne. W wyszukiwarce znajdziesz wiele opcji blisko twojego miejsca zamieszkania. Być może satysfakcję da ci basen, taniec, wspinaczka, a może bieganie lub park trampolin? Niech trening zacznie się kojarzyć z frajdą, czasem dla siebie, powodem do zadowolenia. Dopiero w drugiej kolejności powinien być sposobem na utratę wagi i wzmacnianie mięśni.
- Postaw sobie cele
Czy twoim marzeniem jest szczupła sylwetka, siła, szybkość, czy poprawa samopoczucia? Wiadomo, że sport wpływa dobrze nie tylko na ciało, ale też umysł. Określ, co będzie priorytetem. Jeżeli masz z tym problem, zacznij współpracę z trenerem personalnym, który pomoże ci ustalić, co możesz osiągnąć.
- Z kim lubisz ćwiczyć?
Lubisz towarzystwo grupy, czy jednak wolisz samodzielne treningi? Czy chcesz opracować plan na własną rękę, czy chcesz ćwiczyć pod okiem trenera? Ustalenie, co jest dla ciebie ważne, będzie miało duży wpływ na motywację.
- Nie porywaj się z motyką na słońce
Czyli nie podejmuj treningów, które będą ponad miarę twoich możliwości. To właśnie „małe kroki“ będą prowadzić cię do sukcesu i pozwolą zachować motywację na długie miesiące.
- Przedstaw sobie benefity
Czy wiesz, że trenując regularnie w zasadzie musisz od czasu do czasu poleżeć na kanapie (i na przykład oglądać serial?). Twój organizm potrzebuje regeneracji, więc odpoczynek staje się przyjemnością bez żadnych wyrzutów sumienia. Ćwicząc, możesz też spożywać nieco więcej kalorii i inaczej planować dietę. Poza tym, dzięki aktywności będziesz się lepiej czuć, zyskasz energię i większy zapał do pracy.
- Trening to czas tylko dla ciebie
W dobie wiecznego osaczenia przez media społecznościowe, pracę i obowiązki, aktywność fizyczna staje się czasem, gdy można się odciąć. Biegając, posłuchasz muzyki, podcastów lub audiobooków. Wchodząc na basem, telefon zostawisz w szatni i znikniesz na godzinę. Żadnych maili i połączeń. Bezcenne, prawda?
- Sport to możliwość bycia z ludźmi
Pod warunkiem, że tego chcesz. Ale jeśli tak, chodząc do sportowych klubów możesz poznać przyjaciół, lub po prostu spędzisz czas w grupie, co bardzo służy dobremu samopoczuciu. Zwłaszcza po szeregu lockdownów.
- Aktywność fizyczna bardzo służy mózgowi
To udowodnione naukowo - mózg lubi sport. Jak pisze Kaja Nordengen, autorka książki Mózg ćwiczy, czyli jak utrzymać umysł w dobrej formie: „Fizyczny trening zwiększa plastyczność mózgu między innymi poprzez stymulowanie tworzenia się nowych naczyń krwionośnych i nowych neuronów“. Jaki ma to związek z twoją motywacją do ćwiczeń? Chodzi o świadomość, że trenując, robisz dla siebie dużo dobrego. Rozwijasz się na wielu frontach, a przecież na pewno ci na tym zależy!
Czy te punkty stanowią dla ciebie dobrą motywację? A może masz jakieś swoje pomysły?
Źródła
- Exercise motivation: a cross-sectional analysis examining its relationships with frequency, intensity, and duration of exercise, https://ijbnpa.biomedcentral.com/articles/10.1186/1479-5868-7-7, [stan na: 29.07.2022]
- Theories to Explain Exercise Motivation and Physical Inactivity: Ways of Expanding Our Current Theoretical Perspective, https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2019.01147/full, [stan na: 29.07.2022]
- Exercise, physical activity, and self-determination theory: A systematic review, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3441783/, [stan na: 29.07.2022]
- Powrót do aktywności po przerwie, https://open.spotify.com/episode/2WUbhz4YKsAJDCdvUE9BPH, [stan na: 29.07.2022]