Nowe bodźce treningowe
Jeśli na co dzień regularnie trenujesz i wydaje Ci się, że Twoja kondycja jest całkiem niezła, pierwszy pobyt w górach może okazać się dużym zaskoczeniem. Tereny górskie to wyzwanie samo w sobie, choćby z uwagi na bardziej rozrzedzone, uboższe w tlen powietrze i przewyższenia znacząco zwiększające wysiłek i wydatek energetyczny. Z drugiej jednak strony górskie warunki dostarczają dodatkowych bodźców, których próżno szukać gdzie indziej. Trening w górach może być naturalną kontynuacją uprawianej dyscypliny lub ciekawym urozmaiceniem codziennej aktywności fizycznej.
Piesze wycieczki
W górach nawet piesza wycieczka może stanowić prawdziwe wyzwanie. Jeśli chcesz podnieść poziom trudności, wybierz hiking, w trakcie którego pokonasz zaplanowany szlak w określonym czasie w ciągu dnia lub trekking, czyli wielodniową wędrówkę z plecakiem, podczas której będziesz nocować w schroniskach lub pod namiotem. Góry to także wyzwanie dla osób uprawiających nordic walking. Pokonywane przewyższenia stanowią silny bodziec treningowy, podobnie jak w przypadku power walking, czyli marszów z większą prędkością (8-10 km/h). Bez względu na to, czy chodzimy z kijkami lub bez, w górach będzie trudniej. I o to chodzi!
Tereny górskie to także doskonałe miejsce dla biegaczy, którzy mogą sprawdzić swoją formę na dłuższych podbiegach i trenować wytrzymałość w zróżnicowanym terenie i warunkach atmosferycznych. Bez względu na to, czy przygotowujesz się do biegu z przeszkodami, czy startu w prawdziwym biegu górskim – naprawdę warto.
Rowerowe wyzwania
Większość posiadaczy rowerów górskich nigdy nie zabrała swoich maszyn w góry. A szkoda, bo to doskonały sposób na weryfikację kondycji oraz umiejętności technicznych nabytych na nizinach. Jeśli jesteś miłośnikiem jazdy w terenie, czyli XC, enduro oraz downhillu, możesz korzystać z wielu specjalnie przygotowanych tras dostosowanych do Twojego stylu, sprzętu oraz poziomu zaawansowania.
Uroki gór docenią także miłośnicy kolarstwa szosowego, którzy mogą sprawdzić granice swoich możliwości fizycznych na podjazdach i granice odwagi podczas zjazdów z naprawdę dużymi prędkościami. Góry to także wyzwanie dla amatorów dłuższych wypraw rowerowych oraz bikepackingu, czyli turystyki rowerowej z lekkim bagażem. Pamiętaj jednak, że każdy kilogram masy ciała, roweru oraz bagażu da o sobie znać podczas podjazdów!
Wyprawy kajakowe
Górskie rzeki i jeziora stwarzają możliwości dla tych, którzy pragną połączyć turystykę i rekreację z podziwianiem dzikiej przyrody z nowej perspektywy. Jeśli to coś dla Ciebie, skorzystaj z coraz szerszej oferty spływów i wypraw kajakowych lub pontonowych.
Alternatywą może być paddleboarding (czyli sport polegający na poruszaniu się na desce za pomocą wiosła), choć bystre nurty górskich rzek przyciągają raczej bardziej zaawansowanych miłośników tej dyscypliny. Jeśli wybierasz się w szeroki świat, możesz także spróbować canyoningu, czyli specyficznego rodzaju aktywności łączącego elementy technik linowych, skałkowych oraz wodnych. Tej ostatniej dyscypliny nie da się jednak uprawiać w polskich górach – nie występują u nas odpowiednie tereny.
Wspinaczka w naturalnych warunkach
Jeśli góry, to oczywiście wspinaczka – klasyczna, hakowa, boulderowa, z asekuracją lub bez. Jeśli trenujesz na ściankach, urlop to świetny moment, by sprawdzić swoje umiejętności w naturalnych warunkach, a także nauczyć się nowych technik wspinania, asekuracji i zjazdów na linie na drogach przygotowanych pod okiem profesjonalnych instruktorów. Wszystko w granicach rozsądku, umiejętności i możliwości sprzętowych, jak również z poszanowaniem warunków terenowych i pogody, która w górach potrafi zmieniać się naprawdę szybko.
Wybierz się w góry z MultiSport!
Planując urlop w górach, warto zabrać ze sobą także kartę MultiSport. Dzięki niej można kupić ze zniżką bilet na kolejkę linową lub bilet na wybraną trasę rowerową, a zimą – także skipass. Oferta MultiSport obejmuje m.in. na Gubałówkę, Górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim czy Górę Parkową w Krynicy-Zdroju. A po powrocie do domu można wybrać się np. na ściankę wspinaczkową i pracować nad swoją formą do kolejnego wyjazdu.
Trenuj rozsądnie!
Nawet jeśli masz pewne doświadczenie z przebywaniem w górach, zawsze coś może Cię zaskoczyć. Podstawą jest właściwe przygotowanie. Nie ograniczaj się jedynie do odpowiedniego sprzętu – pamiętaj również o zmiennych warunkach. Pogoda, teren i kondycja mogą spowodować, że powrót na kwaterę (a więc na odpoczynek i ciepły posiłek) może nastąpić o wiele później, niż przewidywaliśmy. Dlatego zawsze warto mieć ze sobą odzież na wypadek zmiany pogody oraz „żelazne racje”, które zapobiegną osłabieniu i utracie sił w nieprzewidzianych sytuacjach.
Trenując w górach, zawsze bierz poprawkę na własne możliwości oraz pamiętaj o ryzyku, które towarzyszy aktywnościom w bardziej wymagającym terenie. Sytuacje niebezpieczne są także wynikiem lekkomyślności, dlatego zachowaj podstawowe środki ostrożności. Jeśli wychodzisz w góry samotnie, zabierz ze sobą telefon, a także pozostaw informację o swojej trasie i planowanym powrocie na kwaterze lub w schronisku. Jeśli widzisz, że warunki za chwilę będą dla Ciebie za trudne, nie ryzykuj – przerwij trening i wróć do bazy. Kolejna okazja na atak szczytowy lub inną życiówkę pojawi się niebawem.
Bibliografia:
- Mateo-March M., Muriel X., Valenzuela P. L. i inni, Altitude and Endurance Performance in Altitude Natives versus Lowlanders: Insights from Professional Cycling , Medicine and Science in Sports and Exercise, 2022.
- Khodaee M., Grothe H. L., Seyfert J. H., VanBaak K., Athletes at High Altitude, Sports Health, 2016.
- Shah A. B., Coplan N., Cardiovascular Effects of Altitude on Performance Athletes, Reviews in Cardiovascular Medicine, 2016.