Jagody acai są bogatym źródłem polifenoli, witamin i minerałów
Zawartość polifenoli (naturalnych przeciwutleniaczy) czyni te ciemnofioletowe owoce jednymi z najbogatszych źródeł antyoksydantów. Pomagają one neutralizować działanie wolnych rodników w organizmie. Dzięki nim jagody acai mogą wspierać układ odpornościowy. Warto wspomnieć, że roślina ta znalazła się na liście ORAC (ang. Oxygen Radical Absorbance Capacity) - jest to lista produktów spożywczych o dużej zawartości roślinnych przeciwutleniaczy.
Ponadto, jagody acai to skarbnica witamin i minerałów. Zawierają witaminę C, witaminy z grupy B, witaminę A, wapń, żelazo, potas i magnez.
Jagody acai mogą wspomóc odchudzanie
Istnieje duża szansa, że te niskokaloryczne owoce (60-70 kcal/100 g) mogą być skuteczne w walce z nadprogramowymi kilogramami i obniżać poziom cholesterolu. Wspierają odchudzanie, dając uczucie sytości na dłuższy czas, ponieważ są źródłem błonnika oraz kwasów omega-3, 6 i 9.
Naukowcy przeprowadzili badania na królikach, którym podawano jagody acai. Wykazano, że owoce te nie tylko mają właściwości obniżające poziom cholesterolu, lecz także wykazują działania przeciwmiażdżycowe.
Jagody acai warto jeść dla zdrowia i urody
Nienasycone kwasy tłuszczowe, które są zawarte w tych owocach, warunkują prawidłowe działanie ośrodkowego układu nerwowego oraz układu krążenia. Są niezwykle skuteczne w zwalczaniu chorób serca, zmniejszają ryzyko występowania zawałów, a także nowotworów. Zawarte w jagodach acai związki, korzystnie wpływają na procesy starzenia się mózgu.
Wyciąg z tych owoców jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków przeciwstarzeniowych i przeciwzmarszczkowych z uwagi na wysoką zawartość antyoksydantów. Pomagają one utrzymać zdrowy i promienny wygląd na dłużej. To doskonały sposób na profilaktykę zmarszczek i zachowanie młodości skóry.
Jak jeść jagody acai?
Jagody acai są dostępne w różnych formach, takich jak: świeże owoce, soki, proszki lub suplementy. Można je spożywać na różne sposoby, a ich smakowite właściwości i wartości odżywcze sprawiają, że są popularne jako dodatek do wielu potraw.
Możesz jeść suszone jagody acai jako zdrową przekąskę w ciągu dnia. Stanowią smaczny i odżywczy zamiennik słodyczy. Możesz ich też użyć jako dodatek do sałatek - nadadzą im nie tylko ciekawy smak, ale także kolor.
Acai bowl to jedno z najpopularniejszych zastosowań jagód acai. Możesz je przygotować, blendując mrożone jagody acai z mlekiem roślinnym lub sokiem, a następnie podać je w miseczce, posypać ulubionymi dodatkami, takimi jak: pokrojone owoce, orzechy, nasiona, płatki i miód.
Oto kilka innych pomysłów, jak i do czego wykorzystać jagody acai:
- Smoothie i desery
Dodaj mrożone jagody acai do swojego ulubionego smoothie lub koktajlu, lodów, puddingów lub innych deserów, by wzbogacić je w antyoksydanty i witaminy. Wymieszaj je z innymi owocami, jogurtem, mlekiem roślinnym i ewentualnie dodaj słodzik, jeśli potrzebujesz.
- Dodatek do płatków śniadaniowych
Posyp jagodami acai swoje płatki śniadaniowe, musli lub owsiankę, by wzbogacić śniadanie w składniki odżywcze.
- Wypieki
Możesz dodać suszone jagody acai do wypieków, takich jak muffiny, ciasta czy ciasteczka, by nadać im unikalny smak i kolor.
Warto pamiętać, że smak jagód acai jest intensywny, lekko kwaskowaty i orzechowy, dlatego najlepiej dobrać takie dodatki, które go będą uzupełniać. Niezależnie od sposobu spożycia, ważne jest zachowanie umiaru i włączanie jagód acai do zrównoważonej diety jako elementu bogatego w składniki odżywcze.
Nie da się ukryć, że aktualnie jagody acai to po prostu „modne” owoce w społeczności osób dbających o samopoczucie, zdrowie i sylwetkę. Na rodzimym podwórku mamy jednak dla nich silną konkurencję: aronię, agrest czy czarną porzeczkę.
Sprawdź listę 6 superfruits z polskiego ogródka, które szczególnie polecamy sportowcom.
...........
Źródła:
1. Cieślik E, Topolska K. Skład chemiczny i właściwości funkcjonalne jagody acai (Euterpe oleracea Mart.), [w:] Postępy Fitoterapii 3/2012;188-191.
2. Paulina Znajdek-Awiżeń, Jagody acai - właściwości i zastosowanie, [w:] Zielnik, [stan na: 27.08.2023].
3. Claudine A Feio i wsp.: Euterpe oleracea (açai) modifies sterol metabolism and attenuates experimentally-induced atherosclerosis, [w:] J Atheroscler Thromb, 2012;19(3):237-45., 19(3), 237-45.