Poznaj 4 korzyści płynące z tańca
1. Lepsza kondycja dzięki tańczeniu
Taniec to świetny trening cardio, który poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Ciągły ruch podczas tańca o wysokiej intensywności przyspiesza bicie serca i przepływ krwi, poprawiając ogólny stan układu krwionośnego, a także wydolność tlenową.
Zdrowe i szczupłe ciało to nie tylko dobra kondycja, ale również silne i elastyczne mięśnie. Taniec z powodzeniem możemy traktować jako trening kondycyjny. Warto go łączyć również z innymi aktywnościami – np. treningiem wzmacniającym (siłownia, pilates) czy z rozciąganiem (stretching, joga). Z kolei, jeśli już skupiamy się np. na ćwiczeniach siłowych, taniec może być świetną alternatywą dla treningu aerobowego wykonywanego na maszynach cardio (np. bieżni).
2. Taniec na zmniejszenie stresu i zdrowie psychiczne
Tańczenie to także doskonały sposób na zmniejszenie poziomu stresu. Energetyczne ruchy w rytm muzyki poprawiają nastrój i zmniejszają napięcie emocjonalne poprzez zwiększenie uwalniania endorfin, czyli naszych naturalnych hormonów szczęścia.
Możesz tańczyć solo, nie tylko w klubie, ale nawet w domowym zaciszu i cieszyć się pozytywnymi efektami. Warto jednak zwrócić uwagę także na to, jak udział w grupowych aktywnościach tanecznych może podnosić dobrostan ich uczestników. Tego typu zajęcia zapewniają większą motywację (np. poprzez obserwowanie innych) oraz poczucie przynależności do grupy ludzi o podobnych zainteresowaniach. Dają również możliwość interakcji społecznych, które mogą mieć bardzo dobry wpływ na zdrowie mentalne i samopoczucie. Te interakcje często przenoszą się poza salę zajęciową, nierzadko rozwijając w przyjaźnie, a to zapobiega poczuciu izolacji, które może wpływać na rozwój chorób psychicznych, w tym depresji.
Zaskakująco, taniec może również służyć jako forma medytacji lub praktyki uważności. Wymaga on skupienia swojej uwagi na kilku elementach jednocześnie – na muzyce, zapamiętaniu choreografii i ruchach własnego ciała. Pomaga to pozostać obecnym „tu i teraz” i chociaż na chwilę zapomnieć o zmartwieniach dnia codziennego.
O innych sposobach na przewlekły stres więcej przeczytasz TUTAJ.
3. Poprawa koordynacji, równowagi i zdrowia mózgu
Poprzez taniec ćwiczymy swoją koordynację oraz równowagę, a to przekłada się na polepszenie ogólnej sprawności – nie tylko fizycznej, ale także umysłowej.
Tańczenie stymuluje cały układ nerwowy do pracy - wymaga zharmonizowania, zapamiętania kolejności ruchów i zwracania uwagi na rytm muzyki. Poprawia to funkcje poznawcze i zmniejsza ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, takich jak: demencja, choroba Alzheimera czy Parkinsona.
Co więcej, zajęcia taneczne nie tylko chronią przed tego typu chorobami, ale także okazują się skutecznym elementem ich leczenia. Wykazano, że taniec poprawia funkcje poznawcze, kontrolę motoryczną, równowagę i jakość życia osób z chorobą Parkinsona.
4. Taniec chroni serce i wydłuża życie
Choroby układu sercowo-naczyniowego od wielu lat pozostają główną przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych. Czy taniec może być na nie receptą?
W 2016 roku opublikowano badanie, trwające aż 14 lat i obejmujące prawie 50 tysięcy dorosłych osób w wieku powyżej 40 lat, w którym wykazano, że osoby tańczące miały o 49% mniejsze ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia w porównaniu z osobami, które nie tańczyły.
Co ciekawe, związek ten okazał się niezależny od innych czynników, takich jak: wiek, płeć, pochodzenie etniczne, poziom wykształcenia, poziom aktywności fizycznej i palenie tytoniu.
Taniec – ruch dostępny dla każdego
Taniec jest przynoszącym radość i skutecznym sposobem na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego. Jest szeroko dostępny w każdych warunkach, a dodatkowo nie niesie ze sobą wymagań, które należy spełnić na starcie. W szkole tańca, klubie fitness czy w domu – tańczyć można wszędzie i w każdym wieku, co czyni z tej aktywności bardzo dobry sposób na wprowadzenie większej ilości ruchu i lepszego samopoczucia w ciągu dnia.
Zajęcia taneczne mogą być szczególnie przekonujące dla osób, które nie przepadają za sportem w tradycyjnym wydaniu lub chcą dodać do swojego planu treningowego kreatywny element, podczas którego w większym stopniu mogą wyrazić siebie i „poczuć” swoje ciało w niecodzienny sposób. Taniec – we wszelkich okolicznościach i konfiguracjach – powinien być elementem zdrowego stylu życia każdego z nas.
…………
Źródła:
1. Aliberti S., Raiola G., Effects of Line Dancing on Mental Health in Seniors after COVID-19 Pandemic. Educ. Sci. 2021, 11, 677.
2. Millman, L. S. Merritt & Terhune, Devin & Hunter, Elaine & Orgs, Guido. (2020). Towards a neurocognitive approach to Dance Movement Therapy for mental health: A systematic review. Clinical Psychology & Psychotherapy.
3. Merom D., Ding D., Stamatakis E., Dancing Participation and Cardiovascular Disease Mortality: A Pooled Analysis of 11 Population-Based British Cohorts. Am J Prev Med. 2016.