Skąd wiadomo, które produkty są dobre dla naszego zdrowia i czym właściwie należy się kierować, czytając etykiety? Poznaj wskazówki, które pomogą Ci w dokonaniu mądrych i zdrowych wyborów.
Na co zwracać uwagę na liście składników?
- Wykorzystywane tłuszcze – nie kupuj produktów z olejem palmowym w składzie.
- Ilość soli – jeśli występuje na pierwszym lub drugim miejscu w składzie, zachowaj szczególną czujność.
- Ilość składników „E” – nie wszystkie „E” są złe, ale te dobre producenci zazwyczaj opisują również słownie. Przykładowo E-350 – tajemniczo brzmiący „jabłczan sodu” jest naturalnym kwasem występującym w owocach.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Wegańskie nie równa się zdrowe – konserwanty, cukier, wzmacniacze smaku mogą być wegańskie i skrzętnie skrywać się pod atrakcyjnym opakowaniem i marketingową otoczką.
Produkty zdrowe mogą być kaloryczne – mogłoby się wydawać, że „zdrowa dieta odchudza”. To prawda, ale dopiero wtedy, gdy łączna pula kalorii zjedzonych przez cały dzień będzie mniejsza niż łączny wydatek energetyczny poniesiony na przeżycie, pracę i inne aktywności tego dnia.
Żywność ekologiczna i bio to nie zawsze produkty o świetnym składzie – te określenia odnoszą się do metod uprawy/hodowli półproduktów, co nie wyklucza możliwości dodawania np. cukru (o ile był pozyskany w sposób zgodny z regulacjami uprawniającymi do stosowania określenia „żywność ekologiczna”).
Pamiętaj!
To dawka czyni truciznę – czasami bardziej „opłaca się” zjeść coś niezdrowego, niż fiksować się na zdrowy styl życia przez kilka tygodni, a następnie go porzucić, bo stał się zbyt trudny i kosztował Cię za dużo czasu i energii. Znajdź swój własny złoty środek.