Dieta oczyszczająca bije rekordy popularności, a wizja sprawnego i oczyszczonego z toksyn organizmu gotowego zmierzyć się z codziennymi wyzwaniami często staje się powodem, dla którego decydujemy się na krótszy czy nieco dłuższy detoks. Czy jednak ten sposób na odchudzenia jest skuteczny i przede wszystkim – zdrowy?
Dieta oczyszczająca – czym to się je?
Jak wynika z badań Ipsos 45% ludzi na całym świecie próbuje stale stracić na wadze*. Zmęczenie, spadek energii, nadmierna masa ciała, zły stan zdrowia to najczęstsze powody, które zachęcają nas do eksperymentowania z dietą. Chcemy jak najszybciej zlikwidować problem, w stosunkowo łatwy i skuteczny sposób, zyskać lepszy nastrój i zdrowszy wygląd. Podążając tym tropem, zasugerowani nazwą z pozoru trafiającą w dziesiątkę, stawiamy na dietę oczyszczającą. Detoks organizmu polega na elimanacji z codziennego jadłospisu, szeregu produktów, a w konsekwencji składników odżywczych i zastąpienie pełnowartościowych posiłków kaszami, sokami owocowymi czy innymi kombinacjami warzywno-owocowymi. Często wiąże się z połączeniem niskokalorycznej diety
z suplementacją, która ma za zadanie usunąć szkodliwe toksyny i wspomóc pracę obciążonych organów. Na pierwszy rzut oka może zapowiadać się całkiem dobrze.
Dieta oczyszczająca a kondycja organizmu
Organizm człowieka potrafi niesamowite rzeczy i jest przy tym skuteczniejszy w działaniu niż niejeden suplement ze sklepowej półki. Tak się składa, że organizm oczyszcza się cały czas i jeśli wszystkie narządy pracują prawidłowo, nie potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci restrykcyjnych diet oczyszczająco-eliminacyjnych i suplementów diety. Skóra, płuca, nerki, wątroba i przewód pokarmowy doskonale radzą sobie z oczyszczaniem organizmu. Długotrwałe diety oczyszczające prowadzą w pierwszej kolejności do niedoborów witamin i minerałów, a te z kolei zwiększają ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, co w konsekwencji przekłada się na rezultat wprost odwrotny do tego zamierzonego. Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej: „nadal brakuje dobrze przeprowadzonych randomizowanych badań w celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa stosowania różnego rodzaju modyfikacji żywieniowych wspomagających detoksykację organizmu u ludzi”**.
Jak pozostać w pełni zdrowia i czuć się dobrze?
Zdrowy wygląd, wyższy poziom koncentracji i dobre samopoczucie można osiągnąć w o wiele prostszy i racjonalny sposób, i w dodatku bez przesadnych wyrzeczeń czy restrykcji. Wystarczy wyregulować rytm dobowy, czyli zadbać o higienę snu – regularną porę budzenia się i zasypiania każdego dnia, unikać monotonnej diety i zastąpić ją dobrze zbilansowanymi posiłkami w stałym odstępie czasowym, a zdrowy styl życia urozmaicić o aktywność fizyczną.
Jedna złota zasada – 80/20
Skoro już mowa o dobrze przemyślanej diecie, która stanie się sojusznikiem, a nie przeciwnikiem dla Twojego organizmu, warto wprowadzić zasadę 80/20, która jest zdecydowanie lepszym wyborem niż popularne diety oczyszczające. Na czym polega?
System żywienia 80/20 stawia na zdrowe, przemyślane odżywianie bez przesadnych restrykcji. Najważniejszą rolę odgrywają tutaj odpowiednie proporcje w codziennym jedzeniu. Podstawę diety, bo 80% jadłospisu powinny stanowić produkty pełnowartościowe, czyli takie, które są jak najmniej przetworzone: warzywa, owoce, kasze, pełnoziarniste pieczywo, ryby, jajka, mięso, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona.
Z kolei 20% to odstępstwa od diety i skuszenie się na to, co niekoniecznie jest zdrowe dla żołądka, ale w rozsądnych ilościach istotne dla psychiki. Znajdzie się tutaj miejsce dla czekolady, pizzy, alkoholu, chipsów, lodów, ciasteczek czy posiłków jedzonych w czasie wyjść do restauracji.
Zdaniem dietetyków dieta 80/20 jest jednym z najlepszych modeli żywienia, który zapobiega wilczym napadom głodu, podjadaniu między posiłkami i nierównej walce o zadbaną sylwetkę. W dodatku jest smaczna, prosta w przestrzeganiu i pozwala zachować zdrowy balans w życiu i na talerzu😉.
* Actions&Interventions For Weight Loss, Pippa Bailey, Susan Purcell, Javier Calvar & Alex Baverstock, Ipsos,
January 2021.
**K.Wiśniewska, Dieta oczyszczająca – szkodzi czy pomaga?, Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/dieta-oczyszczajaca-szkodzi-czy-pomaga/.