Na wstępie zalecamy, by wszelkie długodystansowe podróże rowerem, które obejmują całodzienną jazdę, a także te z uwzględnionym noclegiem, zaplanować przy użyciu dedykowanych do bikepackingu toreb i sakw. Są one nieodzowne w procesie rozkładania ciężaru na rowerze, dzięki czemu jazda jest bardziej efektywna i przyjemna. Konieczne jest, by były kompatybilne z rowerami.
Jasne, że plecak się sprawdzi, ale na krótsze dystanse. Podróżowanie rowerem z bagażem (np. Kiedy potrzebujesz wziąć śpiwór, karimatę czy nawet minikuchenkę), wymusza posiadanie odpowiednich toreb na rower. Zainwestuj w rowerowe sakwy i zobacz, gdzie umieścić cięższy, a gdzie lekki bagaż:
- Torba podsiodłowa. Nie przeszkadza podczas pedałowania, może posłużyć do transportu lekkich rzeczy, takich jak lekki ręcznik, koszulka na zmianę
- Torba na kierownicę. Ma kształt poziomo położonego worka marynarskiego i posiada ściągacze, by unieruchomić ładunek. Powinien on być lekki,
- Torba na ramę. To najlepsze miejsce do transportowania cięższego ekwipunku.
- Torba pod górną ramę. Sprawdzi się jako podręczna sakwa na przekąski czy telefon.
Mniej znaczy więcej - co spakować w trasę rowerową
Jak już masz w co pakować przemyśl, co potrzebujesz zabrać. Trzymaj się zasady, by zabierać niezbędne rzeczy i staraj się zaplanować bagaż adekwatnie do warunków w jakie się wybierasz: mogą to być leśne ostępy, więc nie uświadczysz sklepu wielobranżowego; w górach możesz potrzebować bardzo dobrze wyposażonej apteczki pierwszej pomocy. Sprawdzaj też prognozę pogody, dopasuj do warunków atmosferycznych ubranie – warto wziąć od uwagę, by były wygodne, lekkie, przewiewne i termoaktywne. Co trzeba zabrać na rower w dłuższą trasę?
Apteczka na rower powinna zawierać:
- Maść na odparzenia,
- Sprej na owady,
- Woda do przemywania ran,
- Plastry z opatrunkiem i bandaż,
- Leki przeciwbólowe,
- Leki na niestrawność i dolegliwości żołądkowe.
Co jeść przed trasą, co w trakcie, a co po rowerowej wyprawie?
- Jeśli planujesz trasę rowerową, twoje śniadanie powinno bazować na węglowodanach (ok. 2,5 g na 1 kg masy ciała.
- Pierwsze kalorie dostarcz organizmowi nie później niż godzinę przed wyruszeniem w drogę. Ważne też, by trzymać się regularnych posiłków o małej zawartości tłuszczów.
- Jedz 5 posiłków dziennie (3 dania główne i 2 przekąski),
- Przez godzinę jazdy wypijaj 0,5–1 l płynów,
- Po wycieczce zjedz posiłek z dużą ilością białka (ok 25 g) z węglowodanami.
Jeśli chodzi o prowiant, do plecaka spakuj:
- Wodę lub napoje izotoniczne,
- Batony proteinowe lub na bazie płatków owsianych,
- Banana,
- Morele, figi lub rodzynki,
- Zupy i dania liofilizowane,
- Np. Puree ziemniaczane w proszku.
W plecaku zaawansowanego rowerzysty mogą się także znaleźć:
- Gainery i odżywki białkowe
- Napoje węglowodanowe,
- odżywki białkowe,
- BCAA (aminokwasy rozgałęzione: izoleucyna, leucyna i walina).
Przezorny zawsze ubezpieczony
Nawet jeśli dobrze znasz trasę, masz naładowany telefon i prowiant w sakwie, mogą zaskoczyć cię losowe sytuacje: niekoniecznie Ty będziesz potrzebować pomocy, ale być może będziesz tę pomoc nieść. Warto mieć wspomnianą apteczkę podręczną, wodę, którą przemyjesz skaleczenie czy naładowany powerbank, by w krytycznym momencie móc zadzwonić po pomoc nawet wtedy, gdy bateria telefonu wskazuje całe 1%.
To samo tyczy się sprzętu rowerowego – sprawdzony przed trasą rower może spotkać się z przeszkodą na drodze – ostre przedmioty z łatwością przetną oponę czy uszkodzą dętkę, więc warto mieć zapasową. Przed dłuższą jazdą warto też skorzystać z usługi bikefittingu - obejmuje specjalistyczną analizę ciała w oparciu o różne działania fizyczne i pod tym kątem dopasowuje się rower pod własne potrzeby. Gdy zawiedzie elektronika, postaw na tradycyjną mapę, by w razie czego móc wrócić na szlak. Gotowy? To w drogę!
Nie zapomnij o:
- Scyzoryku,
- Zapasowej dętce,
- Pompce do roweru,
- Powerbanku,
- Tradycyjnej mapie,
- ultralekkim i szybkoschnącym ręczniku oraz środków podstawowej higieny,
- Kubku i sztućcach.