Popularność awokado stale rośnie, co nie dziwi, jeżeli spojrzymy chociażby na ilość publikacji opisujących jego pozytywny wpływ na zdrowie, łatwość przygotowania czy różnorodność zastosowań w kuchni.
Charakteryzuje się ono:
- wysoką zawartością witaminy K, która sprzyja wzmacnianiu kości i krzepliwości krwi;
- dużą ilością witaminy B9, która odżywia mózg;
- niskim indeksem glikemicznym i niewielką liczbą cukrów prostych – co jest niewątpliwą zaletą dla osób chorujących na cukrzycę;
- stosunkowo dużą ilością potasu;
- zawartością antyoksydantów chroniących wątrobę;
- zawartością steroli roślinnych, które sprzyjają obniżaniu stężenia cholesterolu we krwi.
Wartości odżywcze w przypadku awokado są duże i warto o nich pamiętać komponując posiłki, jednocześnie nie zapominając o kilku istotnych przeciwwskazaniach. Jeśli cierpimy na niestrawność, mamy alergie pokarmowe lub przyjmujemy konkretne leki, spożywanie awokado może nam zaszkodzić. Zatem kto nie powinien jeść awokado?
Osoby uczulone na lateks
Jeśli mamy zdiagnozowane uczulenie na lateks, powinniśmy do czasu konsultacji z lekarzem wyłączyć awokado z naszej diety. Owoc ten podobnie jak banan i kiwi zawiera pulę białek, które mogą wywołać nieprzyjemną reakcję organizmu. Dzieje się tak za sprawą alergii krzyżowej, nazywanej zespołem lateksowo-owocowym. Alergeny w owocach mogą mieć częściowo podobną strukturę do tych, które występują w materiale, na który jesteśmy uczuleni. Organizm mając już zakodowaną reakcję na konkretne alergeny w lateksie, po zjedzeniu owocu może reagować identycznie, traktując awokado jako zagrożenie. Innym, popularnym przykładem alergii krzyżowej jest alergia na pyłki brzozy i jabłka lub pyłki leszczyny i orzech laskowy.
Osoby z zespołem jelita drażliwego
Awokado zawiera krótkołańcuchowe węglowodany, których spożycie w dużych ilościach może być trudne do przyswajania dla osób z zespołem jelita drażliwego. To, co w procesie trawienia nie zostaje odpowiednio wchłonięte ulega procesowi fermentacji w jelitach, powodując niechciane dolegliwości. Tego rodzaju nietolerancje pokarmowe mogą objawiać się: gazami, wzdęciami, bólem brzucha, biegunkami oraz zaparciami. Jeżeli nasze jelita doświadczają podobnych problemów - powinniśmy bacznie obserwować reakcje na to, co jemy. Oczywiście przy występowaniu powyższych objawów, oprócz ograniczenia produktów powodujących niestrawność zaleca się kontakt z gastrologiem.
Osoby biorące leki przeciwzakrzepowe
Awokado zawiera dużo witaminy K, która odgrywa ważną rolę w procesach krzepnięcia krwi. Jej gwałtowne wahania (np. na skutek zjedzenia dużych ilości tego owocu) mogą zaburzać działanie leków przeciwzakrzepowych. Dzieje się tak, ponieważ leki obniżające krzepliwość należą do grupy antagonistów witaminy K – czyli są to substancje, które działają w sposób przeciwny względem siebie wewnątrz naszego organizmu. W takiej sytuacji warto codziennie dostarczać z dietą stałą ilość witaminy K (według niektórych źródeł 90–120 μg) lub ograniczyć ją maksymalnie na czas przyjmowania leków. Jeśli bardzo lubisz awokado lub inne produkty bogate w witaminę K i nie chcesz ich wykluczać ze swojego jadłospisu, konsultacja ze specjalistą będzie niezbędna.
Osoby szczególnie dbające o planetę
Awokado jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych produktów. Jego dystrybucja pochodzi głównie z krajów rozwijających się takich jak Meksyk, Chile i Peru, w których jego uprawa w znacznej części związana jest z działalnością przestępczą karteli. Termin „krwawe awokado” odnosi się do łamania praw człowieka przez kartele, które rządzą tą częścią świata.
Raporty mówią, że te zorganizowane grupy zarabiają blisko 150 milionów dolarów rocznie z „podatku od awokado” i są właścicielami 10 procent wszystkich upraw awokado na tym obszarze. By pokryć rosnące zapotrzebowanie świata na ten owoc, tamtejsi producenci wycinają ponad 30 procent lasów rocznie, co niebagatelnie wpływa na światowy ekosystem. Wiele gatunków roślin i zwierząt tamtejszej fauny, pozbawione domu, ginie w tym procesie. Do produkcji 0.5 kg awokado potrzeba średnio aż 283 litrów słodkiej wody, a wyhodowanie tylko jednego owocu kosztuje środowisko ponad 400g Co2 – co w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania dziury ozonowej i ocieplenia klimatu. Zatem dla wszystkich, dla których cenne są losy Ziemi – istotna powinna być weryfikacja źródła pochodzenia produktu. Warto wybierać awokado z upraw z Izraela i Hiszpanii, a także oznaczone znakiem certyfikującym niską szkodliwość dla środowiska i ludzi.
Awokado samo w sobie jest owocem, który może urozmaicić nasze posiłki i wesprzeć dietę, dostarczając wielu przydatnych naszemu ciału witamin i mikroelementów. To także świetne uzupełnienie diety wegetariańskiej. Natomiast ze względu m.in. na możliwe reakcje z lekami oraz szkodliwy dla planety przemysł, warto świadomie podejmować decyzje żywieniowe i zakupowe.
Źródła:
- https://mozgi.pl/czy-warto-jesc-awokado-C75E
- https://lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/vitamin-K#coagulation
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3533216/
- https://youtu.be/MhUPHJbr7A4?t=6
- https://en.wikipedia.org/wiki/Avocado
- https://web.archive.org/web/20191007172453/https://old.danwatch.dk/en/undersogelseskapitel/how-much-water-does-it-take-to-grow-an-avocado/