Coraz więcej amatorów dwóch kółek przekuwa hobby w prawdziwą pasję i przemierza na rowerach międzynarodowe trasy, czasem decydując się nawet na rajdy na orientację. Ale nim to... warto po prostu wyjechać z miasta. Bezpieczne, wygodne, zaplanowane trasy rowerowe mają dużo plusów: angażują do aktywności fizycznej nawet tych, którzy z rowerem mają do czynienia tylko kilka razy w roku oraz zachęcają do rodzinnych wypadów. O zaletach jazdy na rowerze nie trzeba nawet wspominać - jeśli czytasz ten tekst, to z pewnością wiesz, jak wiele zawdzięczasz pedałowaniu 😊
Trasy rowerowe nie tylko dla profesjonalistów
Polski łańcuch szlaków dla rowerzystów obfituje w trasy zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących. Cieszą się one coraz większą popularnością z kilku względów: w mieście jazda na rowerze jest równoznaczna z poruszaniem się po ruchliwych szosach i ścieżkach rowerowych, które niekiedy kończą się w najmniej oczywistym momencie. Z kolei w otoczeniu natury jazda zaplanowaną trasą nie musi obfitować w stres i... frustrację, że oddycha się nie świeżym powietrzem, a spalinami 😉
Trasy rowerowe kojarzą się często z trudnym terenem, który wymaga dobrej jakości sprzętu rowerowego i możliwości organizmu. Owszem, górskie szlaki rowerowe rządzą się swoimi prawami, ale trasy w sąsiedztwie Warszawy, np. W Puszczy Kampinoskiej czy lasy Białowieskiego Parku Narodowego to tereny płaskie i niewymagające. Brzmi dobrze, prawda?
Na początek warto wybierać popularne, wytyczone i przygotowane szlaki Green Velo oraz Blue Velo. Trasa Green Velo to ponad 2000 km drogi wiodącej przez 5 województw we wschodniej Polsce (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie). Z kolei Blue Velo to tzw. Odrzańską Trasa Rowerowa, która mierzy ok. 1000 km i przebiegać przez 5 województw w zachodnio-południowej części kraju. Każdy fragment to frajda dla ciała i ducha, ale mamy coś jeszcze! Zobacz, jakie trasy warto przemierzyć rowerem, by cieszyć się widokami i zapisać te przygody na trwałe w swojej pamięci.
Trasa rowerowa Mierzeja Wiślana - Pomorze
Niegdyś dzika i zadziwiająca kształtem, teraz oswojona i zachęcająca do podróży rowerowych – Mierzeja Helska. Szlakiem z Helu dotrzesz do Władysławowa, a długość trasy to ok. 36 km. Częściowo jest to leśna droga szutrowa, co uatrakcyjnia wycieczkę, a z klei jej najbardziej reprezentacyjny fragment prowadzi promenadą nad Zatoką Gdańską i jest to jednocześnie element cały trasy, który łączy ją z europejską, zrealizowaną w ramach projektu Pomorskich Tras Rowerowych trasą rowerową EuroVelo 10 – wyjątkowo urokliwej trasy rowerowej wzdłuż całego polskiego wybrzeża Bałtyku.
Z poziomu siodełka można podziwiać widoki, zerknąć na pozostałości dawnych bunkrów i umocnień, zatrzymać się w luksusowej Juracie czy imprezowych Chałupach, a dzieci zabrać do fokarium.
Warto wybrać się tą trasą rowerową przed sezonem: natężenie ruchu w szczycie sezonu czyni ten krótki szlak mało przepustowym.
Dla kogo: Dla każdego.
Wiślana Trasa Rowerowa – Małopolska, Śląsk
Wiślana Trasa Rowerowa jest znana wszystkim cyklistom – to największy projekt szlaku, łączącego źródło Wisły i Bałtyk. Docelowo ma mierzyć 1200 km i jest realizowana kawałek po kawałku. Szczęśliwie, już teraz jej fragmenty są przejezdne i otwarte dla fanów jednośladów. Większość trasy to asfaltowe drogi rowerowe lub samochodowe, ale o niewielkim natężeniu ruchu
Na ten moment do dyspozycji szusujących są dwa odcinki na terenie województwa śląskiego, małopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Wiślana Trasa Rowerowa jest dobrze oznakowana, a do dyspozycji rowerzystów są na niej wyznaczone specjalne punkty postojowe (można dokonać drobnych napraw, ukryć się przed burzą, odpocząć).
WTR w Małopolsce ma swój początek w Jawiszowicach i metę w Szczucinie. Podczas przejażdżki można podziwiać naturalny krajobraz dolin z bezpiecznej i stosunkowo łatwej do pokonania drogi biegnącej wzdłuż nadrzecznych wałów, zobaczyć malownicze stawy w Brzeszczach, starówkę i muzeum w Oświęcimiu, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu oraz Kraków. Mierzy 232 km - warto śledzić informacje o utrudnieniach i objazdach.
Rowerowa wycieczka WTR w woj. kujawsko-pomorskim to z kolei świetna okazja, by zatrzymać się w Bydgoszczy, przespacerować się po wdzięcznym turystycznie Toruniu, Włocławku czy Chełmnie. Od jesieni 2022 rowerzyści, którzy wjadą na tę trasę, mogą rozkoszować się także urokiem Wyspy Sobieszewskiej.
Dla kogo: Dla każdego.
Trasa rowerowa Szlak Orlich Gniazd - Śląsk
To mierząca blisko 186 km kilometrów trasa rowerowa dla pasjonatów historii i natury. Została opracowana tak, by w iście turystycznym klimacie pochwalić się perełkami regionu: ruiny zamkowe umiejscowione wśród wzgórz i skał Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Szlak rowerowy łączący dwa województwa: śląskie i małopolskie. Chociaż trasa rowerowa nie jest idealna, to „Orle gniazda” wyglądają zachwycająco z każdej perspektywy.
Jeśli planujesz rodzinną wycieczkę rowerową, weź pod uwagę piaszczysty charakter terenu czy to, jak wysiłkowe mogą być podjazdy w wyżynnej okolicy. Warto wybrać trasę wokół Mirowa, Bobolic i przyległości – jest to rekomendowany przez doświadczonych rowerzystów kompromis między wspaniałymi widokami, wygodą przejazdu i możliwościami organizmu.
Ta trasa oznaczona czerwonym szlakiem rowerowym mierzy 23 kilometry to głównie nawierzchnia szutrowa, ale po 1,5 km, na wzgórzu w centrum Bobolic, jest już asfalt dla stęsknionych gładkiej trasy. W Młynach czerwony szlak zmieniamy na zielony, udając się pod Górę Zborów. Powrót nie będzie zbyt męczący dzięki czarnemu szlakowi rowerowemu do Góry Włodowskiej. Stamtąd pedałuj do Mirowa.
Dla kogo: Dla średniozaawansowanych, zaawansowanych.
Szlak rowerowy Green Velo – Wschód Polski
To niemal 1900 kilometrów, a w podczas trasy zobaczysz 5 parków narodowych, 16 krajobrazowych, będziesz mieć szansę odkryć między innymi dawne żydowskie miasteczka, zamek w Łańcucie.
Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to malownicza trasa w dolinach rzek pokryta asfaltem oraz leśnymi dróżkami. Jest to świetny wybór zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Szlak jest podzielony na krótsze tematyczne trasy, które zakładają czas jazdy ze zwiedzaniem, np. Trasa rowerowa o obiecującej nazwie ,,Do żubrów w Puszczy Boreckiej” jest oznakowana jako zaawansowana, bo mierzy ok. 70 km i została oszacowana jako 8-godzinna.
Atrakcje na trasie:
• Zamek krzyżacki w Węgorzewie,
• Rezerwat Borki k. Woliska,
• Diabelski kamień k. Woliska,
• Śluza i bunkier w Przerwankach,
• Kwatera polowa dowództwa SS w Pozezdrzu.
Dla kogo: Dla średniozaawansowanych, dla zaawansowanych.
Trasa rowerowa - Roztocze
Szlak o długości 45 kilometrów zaprojektowany przez znakarzy z Oddziału PTTK w Zamościu, przebiega przez malowniczo położony łańcuch miejscowości i wsi o nazwach Szur, Wioska, Róża czy Ciotusza Nowa. Wiedzie przez fenomenalne kawałki Roztoczańskiego Parku Narodowego i obejmuje Zwierzyniec, Krasnobród i okolice Suśca. Warto wyruszyć w stronę Obroczy i rezerwatu przyrody św. Rocha, a potem pedałować do Krasnobrodu, by nacieszyć się unikatowym klimatem tego regionu.
Dla kogo: Dla średniozaawansowanych, początkujących, dla dzieci.
Trasa rowerowa w Dolinie Rospudy - Podlasie
Dolina Rospudy znajduje się na terenie Puszczy Augustowskiej na Podlasiu. Na trasie liczącej niemal 50 kilometrów można nawdychać się najczystszego powietrza w Polsce, wsłuchać w ciszę i poczuć spokój skroplony na własnej skórze pod postacią rosy.
Startując w Augustowie, jedziemy w kierunku ruin pałacu Paca w Dowspudzie. Pierwszy etap wycieczki kończy się w Raczkach, po postoju na wysokości Jeziora Jałowe pojechać w kierunku Jeziora Rospuda. Szlak jest malowniczy i na każdym kroku czujemy się jak część pocztówki.
Dla kogo: Dla średniozaawansowanych, początkujących, dla dzieci.
Trasa rowerowa Velo Dunajec – Tatry, Beskidy, Pieniny
Szlak rowerowy Velo Dunajec to prawdziwy konik miłośników rowerów, którzy na niejednej trasie zjedli zęby. Jest to wyzwanie dla zaawansowanych i średniozaawansowanych cyklistów, które liczy 237 kilometrów trasy po bardzo zróżnicowanej nawierzchni: polne ścieżki, leśne dróżki, dzikie ostępy - trasa ta obfituje w piękne widoki i zapewnia unikatowe doznania.
Malowniczy szlak, uznawany przez miłośników turystyki rowerowej za najpiękniejszy w Polsce, biegnie wzdłuż Beskidów, Pienin i Tatr, czyli w najbardziej spektakularnych rejonach Doliny Dunajca. W trakcie wyczerpującej przejażdżki warto zatrzymać się w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, Kościół św. Michała w Dębnie czy kultowy Zamek w Nidzicy.
Dla kogo: Dla średniozaawansowanych i zaawansowanych.
Velo Czorsztyn, Małopolska
Jeśli marzysz o gładkiej nawierzchni, a jednocześnie górzystym krajobrazie, w 1 dzień pokonasz trasę rowerową Velo Czorsztyn. To jedna z najbardziej dostępnych, przystępnych, a zarazem najpiękniejszych tras rowerowych Małopolski. Do pokonania jest ok. 30 kilometrów, dlatego to nie lada gratka dla rowerowych rodzin z dziećmi.
Dla kogo: dla początkujących, średniozaawansowanych, dla dzieci.