Woda stanowi około 75% masy ludzkiego ciała. Fizjologiczne skutki odwodnienia będą więc dla organizmu bardzo dotkliwe: może nastąpić spadek wydolności fizycznej, osłabienie, bóle głowy, w skrajnych wypadkach pogorszą się funkcje poznawcze. Z kolei regularne nawadnianie organizmu wpływa pozytywnie na funkcjonowanie całego ciała i utrzymanie homeostazy, a więc równowagi parametrów życiowych. Słowem: bez odpowiedniego nawodnienia, jakość naszego życia będzie obniżona.
Wiesz już (zapewne również z własnego doświadczenia), że wodę pić trzeba. A jakie są alternatywy? Co zrobić, by woda była smaczniejsza, by nabrała charakteru?
Jedz warzywa i owoce!
To nie jest wcale tak, że nawadniasz się wyłącznie wtedy, gdy pijesz wodę. Żywność też składa się z wody, dlatego jedząc owoce i warzywa, dostarczasz niezbędne płyny. Co będzie miało najwięcej wody (nawet 99%)? Beztłuszczowe mleko, truskawki, arbuz, sałata, kapusta, seler naciowy, szpinak, zielone ogórki, pomidory. Co ciekawe, wodę dostarczają organizmowi nawet takie produkty, jak… pizza, czy chleb (ok. 40% wody). Sięgnij też po sok NFC.
Zrób domowy izotonik
To coś dla osób, które są aktywne fizycznie. Jeżeli ćwiczysz, twoje zapotrzebowanie na wodę wzrasta. Osobom, które trenują regularnie, zaleca się spożywanie izotoników, które pite w trakcie aktywności skutecznie zapobiegają odwodnieniu, ale też uzupełniają niedobory elektrolitów i stają się źródłem energii dla pracujących mięśni. Przepis na domowy izotonik jest całkiem prosty: składa się z wody, soku z cytrusów, szczypty soli i dodatków. Łatwo go zrobić i będzie zdrowszy niż to, co znajdziesz na sklepowych półkach.
Pij ziołowe herbaty
Wspaniale nawadniają i wchłaniają się bardzo szybko. Właśnie dlatego napar ziołowy z mięty, melisy, rumianku czy pokrzywy to świetny pomysł. Latem możesz je przygotować wcześniej, wystudzić i podawać z lodem.
Mrożona herbata
Herbata także będzie nawadniać organizm. Wybierz swoją ulubioną i dodaj do niej sok z owoców (na przykład z nektaryn lub truskawek) lub dodaj cytrusy. To świetny napój na gorące dni!
Przygotuj smoothie
Smoothie na bazie roślinnego lub krowiego mleka to świetny sposób na drugie śniadanie, które będzie przy okazji kapitalnie nawadniać. Pamiętaj, że do smoothie możesz dodać nie tylko owoce, ale także sałatę (masłowa nadaje się do tego znakomicie), ogórki, szpinak i inne warzywa.
Jedz chłodniki i zupy!
Chłodnik i zupa to w dużej mierze woda. Na dodatek zupy wspaniale rozgrzewają zimą, a chłodniki latem orzeźwiają. Niech te proste i pyszne dania znajdą się w codziennym menu.
Popularne mity o wodzie
Na koniec kilka ciekawostek, które warto wiedzieć!
- Mit: woda z solą lepiej nawadnia
Sól w połączeniu z wodą nie będzie nawadniać, ale dzięki dodatkowi sodu w napojach izotonicznych uzupełnimy jego poziom w płynach ustrojowych, przeciwdziałając hiponatremii.
- Mit: woda alkaliczna odkwasza organizm
W wątpliwość należy poddać samą teorię zakwaszania organizmu, ale picie wody alkalicznej nie będzie zmieniać stanu rzeczy. Jeżeli cierpisz na rzekome skutki zakwaszenia - udaj się do specjalisty.
- Mit: kawa odwadnia
Zawartość kofeiny nie powoduje odwodnienia, chyba że przekroczymy dawkę 300 mg dziennie (czyli ok. 3 filiżanki parzonej kawy). Jak dowodzą badania: osoby pijące na co dzień kawę nie są gorzej nawodnione od tych, którzy jej unikają.
Źródła:
1. Jak zadbać o nawodnienie?, https://puls.edu.pl/nauka-i-badania-uppomaga/jak-zadba-o-nawodnienie, stan na: 29.06.2022
2. Water, Hydration and Health, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2908954/, stan na: 29.06.2022.