Dlaczego warto jeść dynię?
Ma w sobie mnóstwo witamin (m.in. C i E) i składników odżywczych, działa przeciwzapalnie, pomaga ograniczać ryzyko wystąpienia cukrzycy i nadciśnienia, wspomaga proces odchudzania, wspiera odporność. A to nie wszystko! Więcej dowiesz się, czytając tekst poświęcony królowej dyni, która od jesieni jest dostępna w większości sklepów i warzywniaków [znajdziesz go TUTAJ].
Dynia jest warzywem o delikatnym, niemal mdłym smaku, dlatego jest bardzo wszechstronna w kuchni. Możesz zjadać ją na słodko lub słono. Aby wydobyć z niej esencję, najlepiej piec ją w piekarniku. Wówczas zyskuje słodki i orzechowy aromat. Jeżeli masz taką możliwość, zawsze miej pod ręką dyniowe puree (możesz je mrozić, wystarczy zmiksować upieczoną dynię na gładki mus) lub upieczoną dynię w kawałkach. To znacznie przyspieszy przygotowanie pysznych dań.
6 rozgrzewających dań z dyni
1. Dyniowe curry
Sycące, przygotowane na bazie zdrowych i prostych składników, jest prawdziwym hitem w chłodniejsze dni. A wszystko za sprawą dyni i rozgrzewających przypraw.
Składniki na 3-4 porcje:
- pół dyni piżmowej
- 1 cebula
- puszka mleka kokosowego
- puszka pomidorów bez skórki
- 1 czerwona papryka
- 1 łyżka oliwy
- przyprawy: 1 łyżeczka kuminu, łyżka sosu sojowego, sól, szczypta ostrej papryki, łyżeczka erytrolu (lub słodzika), pół łyżeczki kurkumy.
Dynię pokrój w dużą kostkę (może być ze skórką, która jest jadalna) i upiecz wcześniej w piekarniku, aż będzie miękka i przypieczona z wierzchu.
Cebulę i paprykę posiekaj w drobną kostkę. W garnku rozgrzej olej i wrzuć cebulkę razem z papryką. Na suchej patelni upraż kumin, a następnie zmiel go w moździerzu. Do cebulki dodaj pomidory z puszki (razem z zalewą) oraz mleko kokosowe. Dodaj szczyptę soli, dwie łyżki sosu sojowego i wszystkie przyprawy. Sos gotuj bez przykrycia przez 15 minut. Następnie dorzuć upieczoną dynię, zamieszaj i duś przez kolejne 5-10 minut.
Podawaj z ryżem i świeżą kolendrą.
2. Makaron z dynią
Aksamitny sos na bazie dyni będzie smakował całej rodzinie. Jest szybki w przygotowaniu i sprawdzi się do każdego rodzaju makaronu. Coś pysznego!
Składniki na 3-4 porcje:
- 2 szklanki puree z upieczonej dyni
- duża główka upieczonego czosnku
- 1 cebula
- 5 łyżek startego parmezanu
- woda
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- sok z połówki cytryny
- sól i pieprz do smaku
- 300 gram pieczarek lub innych grzybów
- 400 gram razowego penne (lub innego makaronu).
Oliwę rozgrzej i zacznij smażyć na niej posiekaną w drobną kostkę cebulę oraz pokrojone grzyby. Gdy się cebula się zeszkli, a woda z grzybów odparuje, dodaj puree z dyni. Czosnek wyciśnij na talerzyk, rozgnieć widelcem i również dodaj. Dolej wody, na tyle, by rozrzedzić sos. Gotuj około 10 minut. Pod koniec dolej sok z cytryny, przypraw solą i pieprzem oraz dodaj parmezan. Całość dokładnie wymieszaj.
Sos podawaj z gorącym makaronem. Jeśli masz ochotę, posyp go dodatkową porcją parmezanu lub płatkami drożdżowymi.
Przeczytaj też: „Grzyby jadalne i funkcjonalne – które są najlepsze dla sportowców?”.
3. Dyniowe latte w wersji wegańskiej
Kawa w zimowej odsłonie, która sprawi, że pokochasz dynię całym sercem! Ten napój jest pyszny, sycący i z powodzeniem może zastąpić słodki deser.
Składniki na dwie latte:
- 4 łyżki puree z dyni
- pół filiżanki espresso (lub po prostu mocnej kawy)
- 3 łyżki syropu klonowego lub z daktyli
- 1 szklanka napoju sojowego (lub innego „mleka roślinnego” bez cukru)
- pół łyżeczki cynamonu
- szczypta gałki muszkatołowej, imbiru oraz mielonych goździków.
Umieść w rondelku puree z dyni, kawę, syrop oraz przyprawy. Zagrzej, ale nie zagotowuj. Przelej do dwóch wysokich szklanek.
Napój sojowy podgrzej i spień. Dodaj do dyniowej kawy. Jeśli nie masz spieniacza, zagrzej je w rondelku i dodaj do kawy. Całość oprósz odrobiną cynamonu.
4. Zupa dyniowa z soczewicą
Krem z dyni to klasyk. Większość osób właśnie z tym przepisem kojarzy dynię w kuchni. Prezentujemy przepis nieco podrasowany, aby zupa była bardziej treściwa i pełna smaku.
Składniki na 3-4 porcje:
- pół pieczonej dyni (dowolny gatunek, który ma dużo miąższu)
- 1 duża cebula
- puszka pomidorów pokrojonych w kostkę
- pół szklanki czerwonej soczewicy
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- woda
- przyprawy: czubata łyżeczka mielonego kuminu, sól, sos sojowy, erytrol (lub inny słodzik)
- oliwa z oliwek.
Cebulę posiekaj i lekko zrumień na rozgrzanej oliwie. Dodaj szklankę wody, pomidory, wszystkie przyprawy, soczewicę i 3-4 łyżki sosu sojowego. Gotuj około 5 minut, po czym dorzuć zmiksowaną na puree dynię oraz koncentrat. Sprawdź smak, w razie potrzeby dodaj więcej ulubionych przypraw.
Podawaj z razowymi grzankami lub prażonymi pestkami dyni. Wierzch zupy możesz skroplić oliwą z oliwek.
5. Pieczony łosoś z dynią
Bardzo proste, a jednocześnie efektowne danie, które z powodzeniem zaserwujesz na przyjęciu. Najlepiej położyć na stole blachę, by każdy mógł nałożyć sobie porcję wedle uznania.
Składniki na 4-5 porcji:
- mała dynia piżmowa lub muszkatołowa (prowansalska)
- 4-5 kawałków filetu z łosia
- sól do smaku
- oliwa z oliwek
- tymianek
- tahini (opcjonalnie, ale warto!).
Dynię obierz i pokrój w duże półksiężyce o grubości około 2-3 centymetrów. Blachę wyściel papierem do pieczenia. Ułóż obok siebie dynię i kawałki łososia, a całość poprzetykaj ćwiartkami cytryny. Dynię polej oliwą z oliwek, całość posól i oprósz tymiankiem.
Piecz w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180 stopni przez około 20-25 min. Przed wyjęciem możesz sprawdzić patyczkiem, czy dynia jest już miękka. Po podaniu na stół dynię polej płynną tahiną. Jeśli masz ochotę, zaserwuj danie w towarzystwie ryżu.
Przeczytaj też: „5 najsmaczniejszych i najzdrowszych ryb. Poznaj ich właściwości odżywcze”.
6. Pieczona dynia z fetą
Kolejne bardzo proste, ale apetyczne danie, w którym dynia stanie się królową stołu. Przygotowanie zajmie tylko kilka chwil, a ucztę będziesz miło wspominać jeszcze długo po tym posiłku.
Składniki na kilka porcji:
- mała dynia piżmowa lub muszkatołowa (prowansalska)
- opakowanie sera feta (wybierz oryginalny ser, który przyjemnie się kruszy w palcach)
- suszone pomidory w oliwie lub oleju rzepakowym
- oliwa z oliwek (możesz też wykorzystać olej z pomidorów)
- sól.
Dynię obierz i pokrój w grube plastry o grubości około centymetra. Ułóż je w brytfance jak do zapiekanki. Skropl oliwą i oprósz solą. Na górę pokrusz ser. Całość piecz około 25 minut. W tym czasie pokrój pomidory. Ilość zależy od Ciebie.
Po wyjęciu z piekarnika połóż na górze suszone pomidory. Zapiekankę najlepiej jeść na gorąco, ale jeśli przestygnie - smakuje równie dobrze w postaci sałatki. Można ją połączyć z kaszą gryczaną lub brązowym ryżem.
Smacznego dyniowego! 😊