Skakanka to jeden z tych sportowych gadżetów, które kosztują niewiele, a przynoszą naprawdę ciekawe efekty. Każdy, kto próbował ćwiczyć w ten sposób wie doskonale, że to wbrew pozorom wymagający i bardzo intensywny trening - świetne cardio, dzięki któremu spalisz kalorie. A to tylko jedna z korzyści! Przestawimy ich więcej, by zmotywować cię do wyciągnięcia jej z szafy i zabierania ze sobą wszędzie, bo przecież skakać można w dowolnym miejscu! W walizce skakanka zajmie o wiele mniej miejsca niż buty do biegania.
Skakanka na odchudzanie
To naprawdę mocarne cardio. W ciągu piętnastu minut intensywnego treningu jesteś w stanie spalić od 200 do 300 kalorii, co przynosi lepszy efekt niż bieganie, jazda na rowerze, czy trening na basenie. W trakcie skakania na skakance angażujesz większość grup mięśniowych w ciele i przy okazji wytwarzasz dużo ciepła. A aby wytworzyć energię - organizm spala kalorie!
Skakanka na poprawę koordynacji
Zanim zaczniesz skakać bez ciągłych pomyłek, upłynie trochę czasu. Skakanka wymaga znakomitej koordynacji ciała, którą można wyćwiczyć poprzez regularne treningi. Co ciekawe - potwierdzają to badania. Artykuł opublikowany w Research Journal of Pharmacy and Technology dowodzi, że skakanka pomogła poprawić koordynację ruchową wśród dzieci autystycznych. Świetne rezultaty odnieśli też nastoletni piłkarze - po ośmiu tygodniach skakania na skakance ich motoryka znacznie się poprawiła względem tych, którzy ćwiczyli wyłącznie z piłką.
Skakanka dla zdrowszego serca
Skakanie będzie zwiększać twoje tętno i angażować serce do intensywniejszej pracy. Ten niepozorny przedmiot naprawdę może wiele zdziałać, co potwierdza badanie opublikowane na łamach European Journal of Applied Physiology. 12 tygodni skakania na skakance ograniczyło ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u nastolatek, które miały stan przednadciśnieniowy lub wysokie ciśnienie krwi. Pod koniec testów dziewczyny, które skakały na skakance, odnotowały spadek tkanki tłuszczowej, co także ma wielkie znaczenie dla zdrowego serca.
Skakanka na idealną rozgrzewkę
Rozgrzewka w turbo stylu? Naprawdę warto mieć skakankę pod ręką, co udowadnia badanie naukowe z udziałem 96 biegaczy. Zamiast zwyczajowej rozgrzewki, wykonywali przez pięć minut trening ze skakanką. Po 10 tygodniach okazało się, że ich wydajność w trakcie trzykilometrowej trasy biegowej wzrosła dwukrotnie w porównaniu z osobami, które nie skakały na skakance.
Skakanka dla większej gęstości kości
Regularne skakanie będzie wzmacniać twoje kości, co zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy, zwłaszcza u kobiet. Oczywiście naukowcy wzięli to pod lupę - badanie opublikowane w Public Library of Science wykazało, że u dziewczyn w wieku od 11 do 14 lat, które skakały na skakance raz w tygodniu, zwiększyła się gęstość kości.
Skakanka dla wzmocnienia mięśni
Wzmocnisz dzięki niej m.in. mięśnie łydek, ud, pośladków, ale także brzucha i ramion.
Niepozorna, tania, trywialna skakanka, a tak wiele korzyści. Może zaczniesz ćwiczyć już dzisiaj?
Źródła:
- Effects of Jump Rope Program on Motor Coordination of Children with Autistic Spectrum Disorder, https://indianjournals.com/ijor.aspx?target=ijor:rjpt&volume=10&issue=7&article=075, stan na: 30.06.2022.
- Jump-Rope Training: Improved 3-km Time-Trial Performance in Endurance Runners via Enhanced Lower-Limb Reactivity and Foot-Arch Stiffness, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32163923/, stan na: 30.06.2022.
- The effects of a 12-week jump rope exercise program on abdominal adiposity, vasoactive substances, inflammation, and vascular function in adolescent girls with prehypertension, https://link.springer.com/article/10.1007/s00421-018-4051-4, stan na: 30.06.2022.
- Rope skipping increases bone mineral density at calcanei of pubertal girls in Hong Kong: A quasi-experimental investigation, https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0189085, stan na: 30.06.2022.