1. Pascha wielkanocna
Słodka, przygotowana na bazie śmietany, masła, jajek i cukru pascha to w wielu polskich domach gwóźdź programu. Nic dziwnego – ten oryginalny deser serwuje się tylko raz w roku! My prezentujemy przepis w wersji fit.
Składniki na 4-5 porcji:
- 500 g sera twarogowego (chudego lub półtłustego),
- 150 ml mleka kokosowego wysokiej jakości,
- 4 łyżki syropu z agawy,
- 2 łyżki ksylitolu,
- 2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej (plus 1 łyżka do dekoracji),
- garść migdałów bez skórki (możesz je zastąpić innymi orzechami),
- 2-3 łyżki soku z pomarańczy,
- mała garść rodzynek i 3-4 daktyle (jeśli nie lubisz rodzynek, zamień je na morele lub żurawinę),
- pół butelki ekstraktu z wanilii
Ser twarogowy włóż do miski. Dodaj mleko kokosowe, syrop z agawy, ksylitol i sok z pomarańczy, a następnie zmiksuj za pomocą ręcznego blendera. Całość dodaj do masy wraz z pozostałymi składnikami: skórką, migdałami i ekstraktem z wanilii. Dorzuć także rodzynki i daktyle pokrojone wcześniej w paski. Zamieszaj masę.
Przygotuj sitko i gazę. Sitko połóż na misce lub garnku i wyściel je gazą. Masę przełóż na sitko, wyrównaj i włóż do lodówki na 12 godzin. Twaróg puści wodę, a pascha stanie się zwarta. Po wyjęciu z lodówki wyłóż ją na talerz i ozdób wedle uznania za pomocą orzechów i skórki pomarańczowej.
2. Sernik wielkanocny
Pozostajemy przy twarogu. W wielu polskich domach nie ma Wielkanocy bez sernika! To tradycyjne ciasto możesz łatwo przygotować w wersji fit.
Składniki na tortownicę o średnicy 28 cm:
- 1 kg twarogu półtłustego,
- 150 ml mleka kokosowego wysokiej jakości,
- 3 dojrzałe banany,
- 3 jajka,
- 2 łyżki erytrolu,
- 1 łyżka świeżej, startej skórki z pomarańczy.
Ser przełóż do dużej miski. Dodaj banany, jajka, erytrol i mleko kokosowe. Bardzo dokładnie zmiksuj blenderem, aż masa stanie się puszysta i zbita. Dodaj skórkę pomarańczową. Przelej do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni i włóż do niego tortownicę i naczynie z wodą.
Piecz w kąpieli wodnej przez około 45 minut – aż wierzch się zarumieni. Para sprawi, że ser będzie lepiej się ścinał i pozostanie wilgotny. Po wyłączeniu piekarnika uchyl drzwiczki i pozwól sernikowi wystygnąć razem z nim.
3. Piaskowa babka wielkanocna
Wspaniale prezentuje się na wielkanocnym stole. Wcześniej wierzono, że zjedzenie babki w czasie świąt może przynieść szczęście i pomyślność. Jest puszysta, ale nie sucha i na dodatek banalnie prosta w przygotowaniu! Sprawdź, jak to zrobić.
Składniki na średnią formę:
- 200 g mąki ziemniaczanej,
- 150 g mąki pszennej lub orkiszowej,
- 3 jaja,
- 130 ml oleju słonecznikowego lub rzepakowego,
- 120 g ksylitolu,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- 1 łyżka skórki startej ze świeżej cytryny,
- sok z cytryny,
- cukier puder,
- odrobina oleju i bułki tartej do obsypania formy.
Piekarnik rozgrzej do 180 stopni. Białka oddziel od żółtek, a następnie ubij je na sztywną pianę. Do osobnej miski przesiej mąkę. Dodaj do nich olej, żółtka i ksylitol, a następnie dokładnie zmiksuj. Później porcjami dodawaj pianę z białek, delikatnie mieszając całość silikonową szpatułką.
Formę posmaruj olejem i oprósz bułką tartą. Wylej masę i piecz ją przez około godzinę, sprawdzając drewnianym patyczkiem, czy ciasto upiekło się w środku.
3-4 łyżki cukru pudru zalej łyżką soku z cytryny. Wymieszaj. Powstałym lukrem udekoruj gotową babkę.
4. Wegański mazurek
Zapach pysznego, jedynego w swoim rodzaju mazurka, w okresie Wielkanocy unosi się w wielu polskich domach. Jeśli chcesz skosztować zdrowszej wersji tego tradycyjnego ciasta z Mazowsza – skorzystaj z naszego przepisu.
Składniki na średniej wielkości mazurka:
Spód:
- 250 g mąki orkiszowej typ 450,
- 150 g oleju kokosowego (nie powinien być w formie płynnej),
- 5 łyżek syropu daktylowego lub klonowego (możesz zastąpić go miodem),
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego,
- 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia.
Wsyp mąkę do miski i dodaj rozdrobniony olej kokosowy. Wyrób palcami, aby powstała kruszonka. Następnie dodaj syrop, proszek i zacznij ugniatać ręcznie lub miksować, aż ciasto stanie się zwarte i gładkie.
Następnie zawiń je w folię i włóż do lodówki na godzinę. Później rozwałkuj masę i przełóż ją na blaszkę do pieczenia. Zawiń brzegi powstałego prostokąta i uformuj z niego wałeczki. Spód upiecz w 180 stopniach, aż się lekko zarumieni. Pozwól mu całkowicie wystygnąć.
Krem:
- 250 g masła orzechowego,
- 15 dużych daktyli,
- szczypta soli.
Daktyle zalej wrzątkiem na około 15 minut. Następnie odsącz je i zmiksuj na miękką masę. Połącz ją z masłem orzechowym i dopraw szczyptą soli. Sprawdź smak. Jeżeli trzeba, dodaj syrop klonowy.
Na wystudzonym spodzie rozsmaruj gotową masę. Ozdabiaj dowolnie lub skorzystaj z naszej propozycji:
- ułóż wzory z migdałów lub orzeszków ziemnych,
- pokrój suszone owoce,
- namaluj nitki z gorzkiej czekolady rozpuszczonej w kąpieli wodnej.
5. Mazurek czekoladowy na Wielkanoc
Spód tego mazurka jest taki sam jak w przepisie powyżej. Inny jest za to przepis na krem:
- 1 tabliczka gorzkiej czekolady,
- kilka łyżek mleka kokosowego,
- 2-3 łyżki syropu daktylowego,
- dodatkowo: dżem bez cukru.
Upieczony i wystudzony spód posmaruj cienką warstwą dżemu. Do niewielkiego garnka wlej wodę i ustaw na nim szklaną lub metalową miskę. Włóż do niej połamaną czekoladę i dodaj około 3 łyżki mleka kokosowego.
Mieszaj, aż powstanie czekoladowa masa. Dodaj syrop i znów wymieszaj. Powstały w ten sposób płynny krem przełóż na ciasto. Nim czekolada zastygnie, udekoruj w dowolny sposób, na przykład orzechami i kokosem.
Smacznych Świąt!