1. Zwracaj uwagę na innych
Świadomość społeczna to jeden z nieodłącznych elementów korzystania z siłowni lub klubu fitness. Wchodząc do szatni obiektu sportowego, przywitaj się i zwróć uwagę na inne osoby – nie zajmuj całej ławki swoimi rzeczami i staraj się zostawić na niej miejsce dla innych do komfortowego przebrania się. Jeśli zabierasz ze sobą na salę ćwiczeń całą torbę sportową, umieść ją w takim miejscu, aby nie przeszkadzała innym w treningu.
2. Dbaj o higienę
Chociaż z jednej strony wręcz głupio jest pisać o tak prozaicznych rzeczach – niektóre zjawiska trzeba nazwać po imieniu. Część osób korzystających z usług fitness clubów z pewnością doświadczyła ćwiczenia w sąsiedztwie osoby, której zapach nie sprzyjał czerpaniu przyjemności z treningu. Oprócz używania dezodorantu upewnij się, że Twoje ubranie jest świeże i wyprane. Pod względem zapachowym nie ma nic gorszego niż trening w ubraniach, które już raz zostały przepocone i nie były nawet wyjęte z torby treningowej. Po treningu opróżnij swoją torbę, a ubrania wrzuć od razu do kosza na pranie.
3. Zmień obuwie
Perspektywa niedźwigania butów w torbie treningowej bywa kusząca, szczególnie w ciepłych i suchych miesiącach, ale jednak zmiana obuwia po wejściu na siłownię to praktyka godna polecenia, z której warto zrobić swój nawyk. Buty, w których chodzimy lub trenujemy na zewnątrz, kryją w swoich podeszwach dużo niespodzianek – m.in. brud, piasek czy drobne kamyczki. Cała ta zawartość podeszwy zostaje później na podłodze fitness clubu, co sprawia, że pozostali trenujący, chcąc wykonać ćwiczenia na podłodze, są zmuszeni szukać dla siebie czystego miejsca, a serwis sprzątający ma zdecydowanie więcej pracy. Wyznacz sobie przynajmniej jedną parę butów przeznaczoną wyłącznie do treningu w pomieszczeniach i korzystaj z niej podczas wizyt w fitness clubach.
4. Sprzątnij po sobie
Kilka lat temu popularnym sloganem wśród pracowników siłowni było „Jeśli nie możesz odłożyć po sobie ciężaru na miejsce, poproś dziewczyny z recepcji o pomoc”. I chociaż lata mijają, problem z odkładaniem ciężarów trwa nadal. Niezależnie od tego, jakiego sprzętu używasz – jeśli masz siły na to, aby wykonać serię z określonym ciężarem, z pewnością nie zabraknie Ci sił na odłożenie go na miejsce. Miejsce do ćwiczeń pozostaw po sobie takie, jakie chciałbyś/chciałabyś zastać, wchodząc na salę treningową.
5. Korzystaj z ręcznika
Bardzo dobrym nawykiem użytkowników siłowni i klubów fitness jest korzystanie z ręcznika. Ręcznik przeznaczony do treningu powinien służyć Ci przede wszystkim do położenia go na maszynie lub macie, z której korzystasz. Dzięki temu Twoja skóra nie ma bezpośredniego kontaktu ze sprzętem użytkowanym przez inne osoby, a Ty nie zostawiasz po sobie mokrej plamy potu. Sprzęt również nie ulega tak szybko zniszczeniu, co zwiększa komfort wszystkich jego użytkowników. Z drugiej strony ręcznik, który w trakcie treningu ma kontakt z maszynami, matami czy podłogą nie powinien służyć Ci jednocześnie do wycierania potu z ciała, czy twarzy. W tym celu lepiej jest używać jednorazowych ręczników papierowych dostępnych we wszystkich klubach fitness – to rozwiązanie jest najbardziej higienicznym wyjściem dla naszej skóry.
Jeśli po treningu planujesz prysznic na miejscu w klubie fitness, zabierz ze sobą dwa ręczniki – jeden do treningu, a drugi pod prysznic. W przypadku braku ręcznika do treningu lub braku możliwości skorzystania z niego ze względu na wykonywane ćwiczenia pamiętaj o dezynfekcji maszyny lub maty po zakończonych ćwiczeniach, dostępnym w klubie płynem do dezynfekcji i ręcznikiem papierowym.
6. Zachowaj ciszę
O siłowniowych okrzykach krążą już legendy, ale prawda jest taka, że większości ćwiczących to po prostu… przeszkadza. Nawet największe rekordy tracą na znaczeniu, jeśli w trakcie ich pobijania trenujący krzyczy na cały głos, zwracając na siebie uwagę wszystkich dookoła.
Prawidłowy oddech w trakcie ćwiczeń jest istotny, a uniwersalną zasadą jest robienie wydechu w fazie największego wysiłku (np. w trakcie przysiadu wydech powinniśmy wykonywać, wstając do góry, a wdech wchodząc w dolną pozycję przysiadu). Chociaż stękanie czy okrzyki większości osób mogą pomagać w podnoszeniu ciężarów, to mając na uwadze, że na siłowni z reguły nie ćwiczysz w samotności, postaraj się od nich powstrzymać i pozostać przy samym wydechu.
7. Nie rzucaj ciężarami
Jednym z często pojawiających się na siłowni niepożądanych zachowań jest rzucanie ciężaru o podłogę. Oczywiście w sytuacjach zagrożenia zdrowia, ze względów bezpieczeństwa, należy wypuścić go z rąk (uprzednio upewniając się, że sztanga czy hantle nie uderzą osób, które znajdują się w pobliżu). Jednak na siłowni można zaobserwować nagminne rzucanie ciężarem na podłogę… zupełnie bez powodu.
Fakt, być może hałas ciężkiej sztangi rzuconej z impetem w kierunku podłogi na kimś zrobi wrażenie, ale w większości będzie to wrażenie negatywne – szczególnie na pracownikach klubu, którzy za jakiś czas będą zmuszeni wyłączyć daną strefę treningową z użytku w celu przeprowadzenia prac renowacyjnych podłogi.
Jeśli tylko masz możliwość bezpiecznie i w kontrolowany sposób odłożyć ciężar – zrób to, a ciężkie ćwiczenia takie jak np. martwe ciągi wykonuj na specjalnie przeznaczonym do tego podeście. Z pewnością będzie to dużo bardziej imponujące niż atakowanie tym ciężarem podłogi.
8. Dziel się
Kluby fitness, szczególnie w godzinach szczytu, potrafią być naprawdę mocno obłożone, co wpływa na mniejszą dostępność maszyn, ciężarów i akcesoriów do ćwiczeń. Oczywiście każdy z nas chciałby wykonać swój trening płynnie i bez przestojów, dlatego miej to na uwadze, gdy ktoś pyta, czy mógłby korzystać z danej maszyny na zmianę z Tobą i staraj się wymieniać dostępem z innymi klubowiczami.
Szczególnie dotyczy to osób, które robią długie przerwy pomiędzy seriami, podczas których korzystają z telefonu, nie schodząc z danej maszyny. Na podobnej zasadzie działają treningi obwodowe – jeśli Twój plan obejmuje trening, który wymaga rezerwacji kilku stanowisk do ćwiczeń jednocześnie, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wykonać go w mniej obleganych na siłowni godzinach.
9. Współpracuj z pracownikami klubu
Rozlało Ci się picie na podłogę? Zamek w szafce w szatni nie działa? Maszyna, z której korzystasz, jest zepsuta? Zgłoś to pracownikowi klubu! Dopóki dana rzecz nie zostanie zgłoszona, dopóty nic się w tej kwestii nie zmieni. Pracownicy recepcji, trenerzy czy serwis sprzątający są m.in. od tego, żeby przyjmować takie zgłoszenia i je rozwiązywać – z pewnością nikt nie posądzi Cię o dewastację mienia, a wręcz podziękuje za zgłoszenie i szybką reakcję!
10. Pomagaj
Może przydarzyć Ci się sytuacja, w której ktoś zapyta Cię o pomoc – może to dotyczyć np. sposobu korzystania z danej maszyny. Jeśli tylko znasz odpowiedź – pomóż, a jeśli nie – pokieruj osobę pytającą do odpowiedniego pracownika klubu. W klubie fitness możesz spotkać również osoby, dla których to siłownia jest głównym źródłem kontaktów międzyludzkich i zawierania nowych znajomości. Takie osoby chętnie będą Cię zagadywać, więc jeśli danego dnia nie będziesz mieć ochoty na rozmowy, dobrą metodą jest założenie słuchawek i trening w rytm ulubionej muzyki.
Warto znać te niepisane zasady panujące w obiektach sportowych i stosować je na co dzień – dzięki temu Twoja wizyta w siłowni czy w klubie fitness będzie przyjemna nie tylko dla Ciebie, ale również dla pozostałych trenujących i obsługi. A może przy okazji, jeśli tylko będzie na to chęć z obu stron, zaowocuje to powstaniem znajomości, które przeniosą się także poza czas przeznaczony na wspólne ćwiczenia… Powodzenia.
Przeczytaj też: „Treningi siłowe dla początkujących - korzyści, ćwiczenia, wskazówki”.