Bieganie wspiera zdrowie psychiczne
Jak wynika z badań opublikowanych na łamach American College of Sports Medicine, nawet 30 minut spędzonych na bieżni poprawia samopoczucie osób z depresją i/lub z zaburzeniami. Z kolei nawet 10 minut aktywności fizycznej może wpłynąć pozytywnie na samopoczucie.
Bieganie może pozytywnie wpływać na kolana
I znów potwierdzają to badania! Bieganie nie będzie „niszczyć kolan“, a objawy bólu w stawach świadczą o przetrenowaniu, źle dobranych butach lub niewłaściwej technice. Bieganie wpływa za to pozytywnie na gęstość kości, dzięki czemu stają się one mocniejsze.
Bieganie może wpływać na lepszy sen
Aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na jakość snu. Bieganie zwiększa wydzielanie seratoniny, a ten hormon bierze udział w cyklu snu i czuwania. Jeżeli jednak zależy ci na tym, aby bieganie wspierało twoją walkę z bezsennością, wybieraj łagodne treningi. Slow-jogging będzie idealnym rozwiązaniem!
Bieganie jest dobre dla serca
Nawet krótkie wybiegania mogą zmniejszyć ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Tak wynika z badań opublikowanych na łamach Journal of the American College of Cardiology. W porównaniu z osobami niebiegającymi, biegacze wykazali o 30% niższe ryzyko śmierci wynikające ze złego stanu zdrowia i o 45% niższe ryzyko zgonu z powodu chorób serca lub udaru mózgu.
Bieganie wspiera rozwój intelektualny
Osoby, które regularnie biegają, mogą żyć nawet 3 lata dłużej od tych, które nie podejmują tej aktywności fizycznej, a dodatkowo rzadziej narzekają na problemy z pamięcią i koncentracją, osiągają dobre wyniki w testach na inteligencję, również jeśli np. biegają na orientację.
Bieganie pomaga w walce ze stresem
I znów chodzi o serotoninę - ćwiczenia aerobowe zwiększają poziom neuroprzekaźników, dzięki czemu powstają nowe neurony, a mózg szybciej się regeneruje. To z kolei zwiększa naszą odporność na stres.
Bieganie uczy dyscypliny i zarządzania czasem
Im bardziej angażujesz się w bieganie, tym więcej czasu gospodarujesz na sprawną organizację treningów. Przygotowując się do biegów ulicznych, na przykład do maratonu, twoja siatka treningowa będzie zapewne mistrzowsko zaplanowana! Ta umiejętność może służyć również w innych dziedzinach życia.
Bieganie to czas na podcasty i audiobooki
Jeżeli wciąż nie znajdujesz chwili na to, by w spokoju posłuchać ulubionej audycji, bieganie daje ci do tego idealną przestrzeń. A może wolisz po prostu posłuchać muzyki lub śpiewu ptaków w lesie?
Bieganie może wpływać na libido
I to pozytywnie, rzecz jasna - do czego przekonuje aktywna biegaczka i fizjolożka, Fiona Perkins. Jak dodaje, treningi nie powinny być jednak zbyt męczące.
Bieganie może pomóc rozwiązać problemy
I nie chodzi tu o żadne magiczne sposoby, ale fakt, że w trakcie biegania mamy czas na swobodne refleksje, a wzrastający poziom endorfin ułatwia pozytywne myślenie. To stwarza okazję, by znaleźć rozwiązanie dla trudnej sytuacji.
Źródła:
- The Benefits of Exercise for the Clinically Depressed, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC474733/
- Running Does Not Increase Symptoms or Structural Progression in People with Knee Osteoarthritis: Data from the Osteoarthritis Initiative, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6095814/
- Portas, C. M., Bjorvatn, B., & Ursin, R. (2000). Serotonin and the sleep/wake cycle: special emphasis on microdialysis studies. Progress in neurobiology, 60(1), 13–35.https://doi.org/10.1016/s0301-0082(98)00097-5
- Leisure-Time Running Reduces All-Cause and Cardiovascular Mortality Risk, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4131752