Bez względu na to, czy pląsasz nie do rytmu, czy też tańczysz tango z pasją godną obywatela Argentyny, taniec to dziedzina, w której każdy może się odnaleźć. Przynosi szereg korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego, ale przede wszystkim to świetna zabawa. Z łezką w oku wspomina się przecież szkolne potańcówki i dyskoteki na koloniach, prawda?
To jak, można prosić?
Taniec odchudza
Zapewne dla wielu osób będzie to doskonały powód do tego, by zacząć tańczyć. A skuteczność tańca w tym zakresie została oczywiście potwierdzona naukowo. Jak wykazują badania - taniec będzie jedną z najskuteczniejszych metod na zrzucanie zbędnych kilogramów, co zaobserwowano u grupy nastolatek. 41 dziewcząt w wieku od 14 do 18 lat poświęciło w ciągu 3 miesięcy 36 godzin na taniec. Jakie odnotowano efekty? Zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w obszarze brzucha i ud. Zerknij, czy zumba nie jest dla ciebie!
Taniec wpływa na naszą samoakceptację
Cały ruch #bodypositive ma na celu nauczyć nas kochać własne ciało i akceptować siebie. Taniec bardzo w tym pomaga. Ruszamy się, nasze ciało przyjmuje różne pozycje, wyrażamy ekspresję, emocje, a to wszystko do dźwięków muzyki, które kojarzą się z radością i odprężeniem. Jedno z badań naukowych dowiodło, że pacjenci borykający się z otyłością, dzięki terapii tańcem wskazywali na poprawę jakości życia, większą świadomość ciała i lepsze postrzeganie go.
Taniec to fantastyczny trening dla mózgu
Wyjątkowy tym bardziej, że jednocześnie uczymy się czegoś nowego, musimy kontrolować ruchy ciała, pracujemy nad koordynacją, a jednocześnie wykonujemy trening fizyczny - co nasz mózg po prostu uwielbia. Warto dodać do tego fakt, że ćwiczenia pomagają uwolnić endorfiny, a to znacząco wpływa na nasze samopoczucie. Jak dowodzą badania - taniec oddziałuje także na lepszą pamięć!
Taniec wpływa na dobrą kondycję ciała
Dobrze wiedzieć, że coś tak przyjemnego, jak taniec, może zrobić aż tak dużo dobrego. A jak podaje WHO - tańcząc wpływamy na poprawną postawę naszego ciała, a przez to na lepszą równowagę. Co ciekawe, taniec poprawia gęstość kości w obrębie lędźwiowym, co będzie zbawienne dla kobiet po menopauzie oraz osób borykających się z osteoporozą. Poprawia się także nasza koordynacja, a nawet prędkość i długość kroku. Zabawy taneczne ćwiczą i usprawniają spostrzegawczość, refleks, koordynację wzrokowo-ruchową, orientację i wyobraźnię przestrzenną, a dodatkowo kształtują świadomy ruch i oddech.
Taniec opóźnia procesy starzenia
Naukowcy zbadali, że osoby, które tańczą zwiększają swoją wydolność, wytrzymałość tlenową i zachowują ciało w dobrej kondycji, co zapobiega pogorszeniu funkcjonowania organizmu w podeszłym wieku.
Taniec obniża stres i zmniejsza ryzyko depresji
Destrukcyjny wpływ przewlekłego stresu na ludzki organizm i psychikę to temat wielu badań. Nic dziwnego, skoro z nadmiernym stresem walczą populacje na całym świecie. Taniec sprzyja rozluźnianiu napięć mięśniowych oraz relaksowi. Ponieważ w trakcie odczuwamy satysfakcję i radość, poprawia się również ogólne samopoczucie, a poprzez intensywny ruch (aktywność fizyczną) lepiej radzimy sobie ze stresorami (dzięki zwiększeniu stężenia serotoniny), mamy więcej energii.
Taniec zbliża ludzi
Zapisując się na zajęcia taneczne poznasz masę nowych osób. Działamy wówczas w grupie, co dobrze wpływa na naszą psychikę. Zwłaszcza przy hybrydowym modelu pracy i pocovidowej rzeczywistości, gdy rzadko wychodziliśmy z domu. Taniec będzie więc okazją do poznania przyjaciół, a może nawet nawiązania relacji romantycznej. Jeżeli szukasz szkoły tańca w okolicy i posiadasz kartę MultiSport, skorzystaj z wyszukiwarki!
Taniec pomaga spełnić zalecenia WHO
Światowa organizacja zdrowia zaleca, by podejmować co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu. Taniec - który jest przecież jednocześnie świetną zabawą - pozwoli wyrobić tę normę!
Taniec jest świetną terapią wspierającą powrót do zdrowia
Niepozorny taniec w oczach specjalistów to naprawdę ważne narzędzie, które wspiera powrót pacjentów do zdrowia. Przykładowo, terapia taneczna zapewnia kliniczną poprawę u osób zmagających się z chorobą Parkinsona. Z kolei u osób zmagających się z demencją, taniec wspiera mówienie.
To jeszcze nie wszystko muzyka i taniec są powszechnie stosowane w rehabilitacji po wielu różnych chorobach, na przykład u kobiet z rakiem piersi.
Taniec uszczęśliwia
Wspominaliśmy już o tym, że taniec pobudza organizm do wydzielania endorfin, które potocznie nazywamy hormonami szczęścia. Tańcząc regularnie możemy więc poczuć się lepiej psychicznie. Poza tym, ta aktywność pozwala oderwać się od codzienności i zapomnieć na chwilę o problemach.
Źródło:
WHO, Health Evidence Network Report, What is the evidence on the role of the arts in improving health and well-being? A scoping review (2019).